کمپین نافرمانی مدنی تازه معترضان هنگ کنگی

حق نشر عکس BBC World Service

بنی تای، یکی از رهبران جنبش طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ از آغاز یک کمپین نافرمانی مدنی تازه خبر داده است.

او طی نطقی برای هزاران نفر از معترضان که در نواحی مرکزی هنگ کنگ جمع شده اند، این خبر را اعلام کرد.

این خبر پس از آن اعلام شد که پلیس هنگ کنگ بیش ۶۰ نفر از معترضان و فعالان طرفدار دموکراسی را دستگیر کرد.

معترضان که جنبش 'اشغال مرکز' را به راه انداخته اند قصد دارند نواحی مرکزی هنگ کنگ که علاوه بر نهادهای دولتی، مرکز موسسات مالی و بانک های بزرگ نیز هست را در کنترل خود بگیرند.

قرار بود که جنبش نافرمانی مدنی در ماه اکتبر‌ آغاز شود ولی آغازش به طور غیرمنتظره روز شنبه اعلام شد.

این فعالان چندیست که از تصمیم حکومت مرکزی چین در مورد برگزار نکردن انتخاباتی کاملا آزاد در هنگ کنگ در سال ۲۰۱۷ میلادی به شدت خشمگین هستند.

جولیانا لوی،‌ خبرنگار بی بی سی در هنگ کنگ می گوید که اعتراضات محدود به دانشجویان نمی شود بلکه افراد و گروه های دیگر هم در بین آن پیوسته اند.

خبرنگار بی بی سی می گوید تعداد معترضان از صدها نفر به هزاران نفر رسیده است و هم اکنون پلیس خیابان های منتهی به مرکز هنگ کنگ را بسته است و از مردم معترض به ویژه معدنچیان می خواهد که به خانه هایشان بازگردند.

بسیاری از معترضان با عینک های پلاستیکی محافظ و پوشش های مخصوصی به خیابان ها آمده اند تا از خود در برابر اسپری فلفل و گاز اشک آور محافظت کنند.

پلیس هنگ‌کنگ پیشتر موفق شده بود که معترضان که بخش هایی از یکی از ساختمان های دولتی را به اشغال خود در آورده بودند، از این محل خارج کند. در درگیری‌های شب گذشته بیش از ۲۰ نفر مجروح و دست کم ۶۱ نفر دستگیر شدند.

معترضان می گویند استفاده از اسپری فلفل توسط پلیس بدون هشدار قبلی انجام شد. آنها همچنین توسل به زور را علیه اعتراضات صلح آمیز محکوم کرده‌اند.

هنگ کنگ که تا سال ۱۹۹۷ تحت مستعمره بریتانیا بود در این سال و پس از پایان یافتن پیمان قبلی به جمهوری خلق چین پیوست.

براساس توافقی که بین بریتانیا و چین در سال ۱۹۸۴ بدست آمد قرار شد که هنگ کنگ به جز در امور خارجی و دفاعی تا سال ۲۰۴۷ از سطح خودمختاری بالایی برخوردار شود.

در سال ۲۰۰۴ میلادی چین اعلام کرد که تغییراتی در قوانین انتخاباتی هنگ کنگ اعمال خواهد شد.

در سال ۲۰۰۸ میلادی چین گفت که اجازه برگزاری انتخاباتی مستقیم را در سال ۲۰۱۷ در هنگ کنگ در نظر می گیرد.

در اوت سال ۲۰۱۴ میلادی چین از برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۷ میلادی خبر داد، اما در عین حال اعلام کرد که رای دهندگان تنها می توانند کاندیداهای مورد نظر خود را از فهرستی که قبلا تصویب شده، انتخاب کنند. این تصمیم با اعتراض فعالان مخالف روبرو شد.

در ۲۲ سپتامبر سال ۲۰۱۴ میلادی دانشجویان معترض اعلام کردند که در اعتراض به این تصمیم به مدت یک هفته از حضور در کلاس های درس خودداری می کنند.