ادامه حملات داعش به کوبانی با وجود حملات هوایی آمریکا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای داعش در حال پیشروی به سوی کوبانی هستند و بنا بر گزارش‌ها فقط حدود ده دقیقه با خودرو تا این شهر فاصله دارند

با وجود حملات هوایی آمریکا به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در اطراف شهر کوبانی واقع در شمال سوریه، حملات پیکارجویان داعش به مردم این ناحیه همچنان ادامه دارد.

گزارش‌ها حاکیست که بخش هایی از کوبانی این بار توسط داعش گلوله باران شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد این نخستین بار است که این شهر استراتژیک واقع در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه، هدف گلوله‌های توپخانه یا خمپاره‌های پیکارجویان قرار می گیرد.

آمریکا روز شنبه اعلام کرد که مواضع داعش در حوالی کوبانی را بمباران کرده است.

رامی عبدالرحمن، مدیر گروه دیدبان حقوق بشر سوریه گفته است که ۲۳ عضو داعش در حملات اخیر آمریکا و متحدانش کشته شده اند.

با این حال گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که تحولات جنگ داخلی سوریه از نزدیک دنبال می کند می گوید پیکارجویان داعش موفق شده اند که بخش‌های شرقی کوبانی را گلوله باران و چند نفر را زخمی کنند.

این گروه می گوید که پیکارجویان در درگیری‌های پنج روز گذشته ۴۰ نفر از نیروهای کرد که از کوبانی دفاع می کردند را کشته اند.

حملات تازه آمریکا

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که علاوه بر سوریه مواضع پیکارجویان در عراق را هم هدف قرار داده است.

بیانیه پنتاگون گفت این حملات با مشارکت عربستان سعودی، اردن و امارات متحده عربی انجام شد.

در این عملیات جنگنده‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین هفت هدف در سوریه و سه منطقه در عراق را مورد حمله قرار داده‌اند.

این حملات در حالی انجام شده که که نیروهای کرد سوریه تلاش می‌کنند تا از شهر کوبانی در برابر هجوم داعش دفاع کنند.

نیروهای داعش در حال پیشروی به سوی کوبانی هستند و بنا بر گزارش‌ها فقط حدود ده دقیقه با خودرو تا این شهر فاصله دارند.

سازمان ملل متحد می‌گوید از حدود یک هفته پیش و هم‌زمان با پیشروی‌ داعش ۱۴۰ هزار نفر از ساکنان منطقه کردنشین کوبانی از محل زندگی‌شان گریخته و به مرز ترکیه پناه برده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها نیروهای ترکیه اجازه نداده‌اند کردهای ترکیه و سوریه که قصد پیوستن به نیروهای دفاعی شهر را دارند، از مرز عبور کنند.

جمعه شب ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری کشورش به شبه‌نظامیان دولت اسلامی ضربه زده اما هشدار داد که حملات هوایی به تنهایی قادر به شکست این گروه نیست.

آغاز عملیات بریتانیا در عراق

از سوی دیگر، وزارت دفاع بریتانیا تایید کرده است که جنگنده‌های تورنادوی این کشور برای اولین بار بعد از تایید پارلمان، در آسمان عراق عملیات رزمی انجام داده‌اند.

در این عملیات دو جنگنده‌ نیروی هوایی بریتانیا که به بمب‌های هدایت لیزری مجهز بودند، از پایگاه هوایی اکروتیری در خاک قبرس پرواز کردند و هفت ساعت بعد دوباره به این پایگاه بازگشتند.

پایگاه اکروتیری میزبان شش جنگنده تورنادوی نیروی هوایی بریتانیاست که در شش هفته گذشته مشغول انجام عملیات شناسایی و تجسس بر فراز عراق بوده‌اند.

هواپیماهای سوخت‌رسان در این ماموریت جنگنده‌ها را همراهی کردند.

هر سه حزب اصلی بریتانیا طرفدار مشارکت این کشور در عملیات هوایی در عراق هستند و روز جمعه ۲۶ سپتامبر در جلسه رای‌گیری در پارلمان بریتانیا ۵۲۴ نماینده موافق حمله هوایی نظامی در عراق بودند و تنها ۴۳ نماینده با آن مخالفت کردند.