نتانیاهو در سازمان ملل از چه خواهد گفت، ایران یا غزه

بنیامین نتانیاهو حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست وزیر اسرائیل گفته است که قصد دارد "دروغ‌ها" در مورد غزه را بر ملا کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه پیش از سوار شدن به هواپیمایی که او را به نیویورک می‌آورد، به خبرنگاران گفت که می‌رود تا «دروغ‌های» مربوط به جنگ غزه را برملا کند. اما به نظر می‌رسد که سخنرانی او در سازمان ملل تنها به جنگ غزه محدود نخواهد شد.

دولت اسرائیل، سخنرانی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینى، در مجمع عمومی سازمان ملل را دروغ می‌خواند. آقای عباس، اسرائیل را به جنایات جنگی متهم کرده بود.

کارشناسان می‌گویند که اتهام‌های آقای عباس در سخنرانی بنیامین نتانیاهو بی‌جواب نخواهد ماند.

تعداد دیگری از سران کشورها هم در سخنرانی‌های خود به جنگ غزه اشاره‌هایی کردند، اما جنگ ۵۰ روزه که به کشته شدن ۲۱۰۰ فلسطینی و ۷۲ اسرائیلی منجر شد و خانه‌های بسیاری را در غزه ویران کرد، در سخنرانی‌های رهبران جهان سهم بزرگی نداشت.

شبه نظامیان موسوم به «دولت اسلامی» و گروه‌های تندروی دیگر در صدر سخنرانی‌ها قرار گرفتند و از سوی دیگر جنگ در اوکراین و بیماری ابولا هم بودند که بخش عمده سخنرانی‌ها را به خود اختصاص دادند.

آیا گروه «دولت اسلامی» سپر بلای اسرائیل در سرازیر شدن سیل انتقادها بود؟ و سوال دیگر اینکه آقای نتانیاهو در سخنرانی خود چه سمت و سویی خواهد گرفت؟

سود و زیان داعش

مئیر جاودانفر، استاد علوم سیاسی در دانشگاه هرتزلیا در اسرائیل، می‌گوید که همه گیر شدن بحث درباره گروه دولت اسلامی هم به نفع اسرائیل بوده و هم به ضرر آن.

از نظر آقای جاودانفر، نفع آن برای اسرائیل در این بود که تمرکز بر اسرائیل کم شد.

«ضررش این است که تمرکز بر داعش، تمرکز جامعه جهانی از برنامه هسته‌ای ایران را کم کرده است.»

تل اشنایدر، روزنامه‌نگار آزاد در اسرائیل، اما در این خصوص نفع چندانی برای اسرائیل نمی‌بیند.

Image caption آقای نتانیاهو دو سال پیش در سخنرانی خود در سازمان ملل تصویری از یک بمب نشان داد و در مورد خط قرمز غنی‌سازی اورانیوم در ایران سخن گفت

خانم اشنایدر منفعت اسرائیل را در تغییر جهت اذهان عمومی، سطحی و گذرا می‌بیند و از آن طرف می‌گوید که ضرر آن در نزدیکتر شدن آمریکا به همپیمانان عربش است: «آنها می‌توانند از آمریکا بخواهند تا اسرائیل را در خصوص مسئله فلسطینی‌ها تحت فشار قرار دهند.»

۱۰ کشور عرب برای مبارزه علیه شبه نظامیان موسوم به «دولت اسلامی» با آمریکا همکاری می‌کنند و برخی از آنها حتی علیه مواضع این گروه حمله هوایی کرده‌اند.

آمریکایی‌ها گفته‌اند که در جریان گفتگوهای هسته‌ای در نیویورک با مقام‌های ایران درباره گروه دولت اسلامی صحبت کرده‌اند، اما قرار نیست که دو طرف با هم در این زمینه همکاری کنند.

مهراد واعظی‌نژاد، تحلیلگر مسائل اسرائیل و فلسطین، می‌گوید که حتی اخبار تایید نشده در مورد نزدیکی ایران و آمریکا بر سر جنگ با افراط‌گرایان برای اسرائیل خوشایند نیست.

کلید‌واژه: ایران

مهراد واعظی‌نژاد پیش‌بینی می‌کند که به همین دلیل بخش عمده‌ای از سخنرانی آقای نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به ایران اختصاص داشته باشد.

او به سخنرانی سال گذشته آقای نتانیاهو اشاره می‌کند: «در آن سخنرانی کلمات ایران و ایرانی را ۵۵ بار به زبان آورد در حالی که اسرائیل را ۲۵ بار به کار برد.»

تل اشنایدر هم می‌گوید به احتمال زیاد بار دیگر آقای نتانیاهو سعی می‌کند نسبت به روند مذاکرات هسته‌ای به کشورهای غربی هشدار دهد و خواهان تغییر شیوه آنها در این گفتگوها شود.

خانم اشنایدر می‌گوید که ایران و برنامه هسته‌ای‌اش نگرانی عمده مردم اسرائیل نیست: «مردم نگران شروع دوباره شلیک راکت به اسرائیل هستند.»

به نظر این کارشناس، آقای نتانیاهو به صورت مستقیم درباره این موضوع صحبت نمی‌کند و سعی می‌کند تا بیشتر از ایران بگوید و گروه‌های اسلام‌گرا را یک کاسه کند.

خانم اشنایدر می‌گوید: «او احتمالا سعی می‌کند داعش و حماس را با هم یکی نشان دهد».

مهراد واعظی‌نژاد از این هم فراتر رفته و پیش‌بینی می‌کند که آقای نتانیاهو گروه حزب‌الله و ایران را هم با داعش هم‌کاسه می‌کند و با این روش به مسئله صلح با فلسطینیان می‌پردازد.

از نظر مئیر جاودانفر نگرانی اسرائیل از ایران طبیعی است: «اسرائیل ۳۵ سال است که از جانب ایران تهدید می‌شود و هیچ کس در اسرائیل نمی‌خواهد که ایران بمب اتم داشته باشد.»

با این حال اگر ایران و کشورهای ۱+۵ به یک توافق جامع هسته‌ای برسند و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کند که برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است، آن وقت به گفته آقای جاودانفر، بخشی از جامعه اسرائیل خیالش از جانب ایران راحت می‌شود: «و البته آقای نتانیاهو یکی از سیاست‌های مرکزی خود را از دست می‌دهد و مجبور است که تمرکزش را به جاهای مهمتری ببرد مثل صلح با فلسطینی‌ها.»