روسیه خواستار بهبود روابط با آمریکا شد

لاوروف حق نشر عکس AFP
Image caption آقای لاوروف در نطق یکشنبه به آمریکا حمله کرد

وزیر خارجه روسیه گفته است که وقت آن است که روابط کشورش با آمریکا مجددا به مسیر عادی انداخته شود.

سرگئی لاوروف با مقصر شناختن دولت باراک اوباما به خاطر "تخریب بخش اعظم ساختار همکاری ها" میان دو کشور گفت اکنون وقت آن است که بار دیگر "دکمه شروع مجدد" زده شود.

او به یک کانال تلویزیونی روسیه گفت: ‌"صد در صد به نفع ماست که روابط را عادی کنیم اما ما این روابط را خراب نکرده ایم."

آمریکا در سال جاری هدایت تحریم ها علیه روسیه در ارتباط با بحران اوکراین را به عهده داشته است.

روسیه در ماه مارس ناحیه خودمختار کریمه که بخشی از اوکراین بود را به خاک خود ضمیمه کرد و از آن زمان به دامن زدن به شورش های خونین در نواحی شرقی دونتسک و لوهانسک اوکراین متهم شده است. مسکو این اتهام را رد می کند و خود را مدافع روس تبارهای شرق اوکراین معرفی می کند.

مسکو همچنین به عنوان حامی بشار اسد رئیس جمهور سوریه اختلاف شدیدی با واشنگتن و سایر پایتخت های غربی بر سر بحران سوریه داشته است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ماه ژوئن ۲۰۱۰ در جریان بازدید دیمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه از کاخ سفید از نیاز به "شروعی مجدد" در روابط با مسکو سخن گفت.

آن ابتکار عمل پس از سال ها تنش در روابط دو کشور مطرح شد که از جمله به دلیل جنگ روسیه با گرجستان در سال ۲۰۰۸ در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش بود.

آقای لاوروف به کانال پنج روسیه گفت: "اکنون به آنچه آمریکایی ها شروع مجدد می خوانند نیاز هست."

او اضافه کرد:‌ "دولت کنونی آمریکا درحال تخریب بخش اعظم ساختار همکاری هایی است که خودش با همکاری ما ایجاد کرده بود. اما احتمال دارد 'طرح شروع مجدد شماره دو' به جریان بیافتد."

آقای لاوروف گفت که وضعیت در اوکراین درحال بهبود است. از چند هفته پیش دو طرف درگیری - دولت اوکراین و جدایی طلبان هوادار روسیه - یک آتش بس لغزان را در اوکراین رعایت کرده اند.

ناتو این هفته گزارش داد که شاهد عقب نشینی قابل توجه نیروهای متعارف روسیه از داخل منطقه شرقی اوکراین بوده است، هرچند گفت هزاران سرباز روس در آن سوی مرز حضور دارند.

مسکو هرگز به حضور نیروهایش در داخل اوکراین اذعان نکرده است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نطق چند روز پیش خود در مجمع عمومی سازمان ملل روسیه را به جاری کردن سلاح به داخل اوکراین متهم کرد اما همچنین توافق آتش بس اخیر میان دو طرف را ستود.

او قول داد اگر مسکو برای تضمین یک صلح پایدار از طرق دیپلماتیک تلاش کند، تحریم ها را لغو کند.

'مداخله' آمریکا

آقای لاوروف در نطق روز یکشنبه اش در مجمع عمومی سازمان ملل به "مداخله" نظامی آمریکا در سوریه حمله کرد. آمریکا رهبری ائتلافی در یک عملیات هوایی برای مقابله با داعش (گروه افراط گرای موسوم به دولت اسلامی) در سوریه و عراق را به عهده دارد.

او همچنین واشنگتن و اروپا را به حمایت از یک "کودتا" در اوکراین متهم کرد و گفت آنها نتوانسته اند "کد ژنتیکی" جنگ سرد خود را تغییر دهند.

او در گفتگوی تلویزیونی اش گفت که روسیه علیرغم تحریم های غرب احساس انزوا نمی کند.

اما او اضافه کرد که کشورش قصد افراط و قطع روابط اقتصادی با آمریکا و اروپا را ندارد.

مطالب مرتبط