اعدام و حبس ابد در ارتباط با کشتن امام مسجد کاشغر

ناآرامی در سین‌کیانگ حق نشر عکس AFP
Image caption ایالت سین‌کیانگ دهه‌هاست صحنه ناآرامی و جنبش جدائی‌طلبی ایغورهای مسلمان است

رسانه‌های چین می‌گویند دادگاهی در آن کشور دو جوان را در ارتباط با کشتن امام مسجد کاشغر، بزرگترین مسجد چین به اعدام و یک نفر دیگر را به حبس ابد محکوم کرده است.

جمعه طاهر، امام مسجد کاشغر، در ایالت اویغورنشین سین‌کیانک، در غرب چین در ماه ژوئیه گذشته بعد از نماز صبح کشته شد.

مسجد عیدگاه کاشغر که نزدیک به ۲۰ هزار نفر گنجایش دارد، از مساجد مهم و قدیمی در راه 'جاده ابریشم' است و از قدیم برای مسلمانان منطقه دارای اهمیت بوده است.

جمعه طاهر از طرف حکومت کمونیستی چین به امامت این مسجد برگزیده شده بود و از حکومت مرکزی چین دفاع می‌کرد. گفته شده او همچنین از جدائی‌طلبان مسلمان اویغور انتقاد می‌کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مواضع جمعه طاهر به دلیل حمایت از حکومت مرکزی چین بین ایغورها مورد مناقشه بود.

مواضع این روحانی مسلمان و ایغورتبار به همین دلیل بین مردم مسلمان ایالت سین‌کیانگ مورد مناقشه بود.

دادگاه گفته یک باند از جوانان را که تحت تاثیر افراطیون مذهبی بودند در مورد قتل این روحانی اویغور مسئول شناخت.

قبلا اعلام شده بود که شماری از متهمان در زمان یورش پلیس برای بازداشت این گروه در پی مرگ امام جماعت توسط ماموران کشته شدند.

کاشغر در شمال غربی منطقه سین‌کیانگ قرار دارد که در گذشته بارها صحنه ناآرامی و درگیری بین نیروهای امنیتی و مسلمانان اویغور بوده است.

چند روز پیش الهام توهتی، یک استاد دانشگاه که در اوایل سال جاری میلادی بازداشت شده بود به اتهام جدائی‌طلبی به حبس ابد محکوم شد.

الهام توهتی که بعنوان منتقد سیاست‌های حکومت چین در مورد ایغورها شناخته شده از استادان برجسته دانشگاه پکن بوده و خود اویغورتبار است.

ناآرامی و جنبش جدائی‌طلبی ایغورها دهه‌هاست در ایالت سین‌کیانگ جریان دارد. این جنبش از سال ۲۰۰۹ میلادی ابعاد تازه‌ای یافت و از آن زمان در جهان بیشتر شناخته شد.

مطالب مرتبط