سکس در فضاهای دانشگاهی کالیفرنیا قانونمند می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption قانون جدید می‌گوید رضایت برای برقراری رابطه جنسی به معنای "موافقت داوطلبانه، آگاهانه و قطعی" دو طرف است

در ایالت کالیفرنیای آمریکا قانونی وضع شده که بر اساس آن دانشجویان در فضاهای دانشگاهی و خوابگاه‌های دولتی برای برقراری هرگونه رابطه جنسی نیاز به کسب رضایت کامل و شفاف طرف مقابل دارند.

بنابر این قانون که به امضای جری براون، فرماندار کالیفرنیا رسیده، معنای رضایت در سکس، موافقت داوطلبانه است، نه مقاومت نکردن در برابر آن.

کالیفرنیا اولین ایالت آمریکاست که چنین قانونی در آن اعمال می‌شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از ابتدای سال ۲۰۱۴ برنامه‌ای را برای مقابله با تعرض جنسی به ویژه در خوابگاه‌های و فضاهای دانشگاهی آغاز کرد.

این قانون می‌گوید رضایت برای برقراری رابطه جنسی به معنای "موافقت داوطلبانه، آگاهانه و قطعی" دو طرف است.

با وجود این قانون‌گذاران می‌گویند اگر رضایت در طرف مقابل مشهود باشد نیازی به زبان آوردن آن نیست.

'سکوت علامت رضا نیست'

هدف از وضع این قانون بهبود روند رسیدگی به اتهامات مربوط به آزار جنسی در دانشگاه‌هاست و تغییر وضعیت فعلی که بر اساس آن قربانی تعرض جنسی برای اعتبار بخشیدن به شکایت خود باید ثابت کند در برابر آزار جنسی مقاومت کرده است.

بر اساس قانون جدید برقراری ارتباط جنسی با افراد مست، تحت تاثیر مواد مخدر یا خواب که ممکن است از خود مقاومتی نشان ندهند به معنای رابطه رضایت‌آمیز نخواهد بود.

هواداران این تغییر می‌گویند قانون تازه مفهوم "تجاوز" را در فرهنگی عمومی تغییر خواهد داد.

با وجود این "ائتلاف ملی برای مردان" در آمریکا این قانون را "ضد مرد" خوانده و گفته "راه را برای اتهامات ناروا باز می‌کند، متهم را از طی روند قانونی محروم می‌کند و رسیدگی به پرونده‌های آن صدها میلیون دلار خرج روی دست ایالت می‌گذارد."

بر اساس برآوردها در آمریکا از هر پنج زن یک نفر در دانشگاه مورد آزار جنسی قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط