سفر هیئت دیپلماتیک تاجیکستان به کابل

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هیئت دولت تاجیکستان به رهبری شکورجان ظهوراف و به شهر کابل رفت

هیئت دیپلماتیک دولت تاجیکستان به رهبری شکورجان ظهوراف، رئیس پارلمان این کشور به منظور شرکت در مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری افغانستان به شهر کابل رفت.

بنا به اطلاع دفتر مطبوعات مجلس نمایندگان تاجیکستان، خیر‌الله عصازاده، وزیر نقلیات و نظام‌الدین زاهدی، معاون وزیر خارجه این کشور به این هیئت شامل هستند.

روز دوشنبه ۲۹ سپتامبر، اشرف‌غنی احمدزی، رئیس‌جمهوری جدید افغانستان در مراسم باشکوهی با شرکت مهمانان والامقام خارجی سوگند یاد کرد.

آقای احمدزی در این مقام جانشین حامد کرزی خواهد شد که از زمان سقوط رژیم طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۱ زمام قدرت را در این کشور در دست داشت.

ضمنا امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، با ارسال دو برقیه (تلگراف) جداگانه اشرف غنی احمدزی، رئیس جمهوری و عبدالله‌ عبدالله‌، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی افغانستان را شادباش گفته بود.

آقای رحمان در این برقیه‌ها از دستیابی طرفها به تأسیس حکومت وحدت ملی استقبال کرده و گفته است: “آرزومندم این دولت وحدت ملی با تلاش و تدبیر و صداقت و هدفمندی مشترَک اشرف غنی احمدزی و عبدالله‌ عبدالله‌ کشور افغانستان را در شاهراه ثبات، سازندگی، پیشرفت، اتّحاد و وحدت شکست‌ناپذیر مردم متحدانه و مسئولانه پیش برد.”

در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بهار سال جاری عبدالله‌ عبدالله‌ و اشرف غنی احمدزی با هم رقابت کرده و هر کدام خود را در این انتخابات پیروز‌ اعلام کرده بود.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل ادعاهای تقلبهای گسترده، جنجالی شد و شمارش آرای آن ماهها به درازا کشید.

اما سرانجام نتایج انتخابات پس از توافق سیاسی دو نامزد روز یکشنبه ۲۱ سپتامبر اعلام شد. صبح همان روز نیز موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی بین دو نامزد امضا شد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اشرف‌غنی احمدزی را رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله را رئیس اجرایی دولت جدید افغانستان اعلام کرد.

بر اساس توافق سیاسی بین دو نامزد برای حل بحران انتخابات یکی از نامزدان رئیس‌جمهوری و نامزد دیگر رئیس اجرایی شد و نتایج انتخابات بدون آمار و رقم اعلام شد.

همچنان به اساس موافقتنامه "دولت وحدت ملی" قدرت بین هر دو نامزد به صورت مساوی تقسیم شد.

مطالب مرتبط