اینستاگرام در چین فیلتر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان در هنگ کنگ، عکس‌ها و فیلم‌های تاثیرگذاری از اعتراضات خود در اینترنت می‌گذارند

بر اساس گزارش‌ها، پس از اعتراضات آخر هفته طرافداران دموکراسی در هنگ ‌کنگ، شبکه اجتماعی اینستاگرام در چین فیلتر شده است.

همچنین تصاویر منتشر شده در ویبو نیز، که شبکه ای اجتماعی نظیر توئیتر است، در صورتی که حاوی کلیدواژه‌های خاصی باشد، قابل دیدن نیستند.

دفتر بی بی سی در پکن گزارش می‌دهد عباراتی مثل "اشغال مرکز" و "دانشجویان هنگ کنگ" نیز فیلتر شده‌اند.

جنبش اشغال مرکز و دانشجویان، معترضان را در هنگ کنگ رهبری می‌کنند.

سخنگوی اینستاگرم به بی بی سی گفت از گزارش‌ها متوجه این موضوع شده‌اند و در حال بررسی شرایط هستند.

سلیا هاتون گزارشگر بی بی سی در پکن گفت:" این امری بسیار عادی است که سانسور ایتنرنت در چین در اتفاقات خاص سیاسی فعالانه عمل کند."

او افزود: "اما به نظر می‌رسد تصمیم فیلتر کردن اینستاگرام، به عنوان یک شبکه نسبتا معروف همخوان کردن عکس، تلاش بیشتری در راستای مدیریت کردن ارتباطات در مورد اعتراضات هنگ کنگ باشد. ضمن اینکه می تواند نگرانی پکن را از تاثیرگذاری این ناآرامی‌ها بر سایر نقاط چین نشان دهد."

وب سایت تکنولوژی در آسیا گزارش می دهد پس از آنکه جوشا ونگ، رهبر دانشجویان معترض از مردم خواست برنامه فایرچت را که متعلق به شرکت اپن گاردن است دانلود کنند، بیش از ۱۰۰ هزار نفر این کار را انجام دادند.

فایرچت که از طریق بلوتوث کار می‌کند به کاربران اجازه می‌دهد در گفت‌و‌گوهای عمومی دو تا ۱۰۰ هزار نفره بدون نیاز به اینترنت شرکت کنند.

با استفاده از فناوری شبکه توری، کاربران می‌توانند پیام‌های خود را تنها با داشتن اپلیکیشن مناسب و مجاورت در کنار یکدیگر منتقل کنند. هر چند این مکالمات خصوصی و امن نیست و افراد دیگر در همان منطقه امکان دیدن آن را دارند.