نتانیاهو: ایران از گروه دولت اسلامی خطرناک‌تر است

حق نشر عکس AP
Image caption نتانیاهو حماس را متهم کرد که از مناطق مسکونی برای حمله به اسرائیل استفاده می کند

بنامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در سخنرانی سالانه خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایران را از "گروه دولت اسلامی" خطرناک تر خواند.

نخست وزیر اسراییل در نیویورک گفت ایرانی که به تسلیحات هسته ای مسلح شده باشد از گروه دولت اسلامی برای جهان خطرناک تر است.

گروه دولت اسلامی در حال حاضر بخش هایی بزرگی از عراق و سوریه را در تصرف دارد و اعلام خلافت کرده است.

آقای نتانیاهو ایران را "دولت اسلامی ایران" خواند و با تاکید بر لزوم شکست دادن "دولت اسلامی" گفت شکست دادن داعش و رها کردن ایران در آستانه دستیابی به سلاح هسته ای پیروزی در یک میدان و شکست در کل جنگ است.

نخست وزیر اسراییل در عین حال گفت غرب با لغو برخی از تحریم‌های بین المللی علیه ایران راه را برای دستیابی این کشور به بمب اتم هموار کرده است.

آقای نتانیاهو گفت: "جمهوری اسلامی در تلاش برای فریب دادن جامعه بین المللی برای حصول یک توافقنامه است تا بتواند خود را در آستانه دستیابی به استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای قرار دهد. در صورتی که اجازه دهیم چنین اتفاقی بیفتد، خود را با بزرگترین تهدید ممکن مواجه خواهیم کرد."

نخست وزیر اسرائیل ضمن انتقاد از حسن روحانی که در خلال سخنرانی‌اش در سازمان ملل متحد علیه "جهانی سازی تروریسم" موضع‌گیری کرده بود، او را به ریختن "اشک تمساح" متهم کرد، چرا که به اعتقاد نتانیاهو خود جمهوری اسلامی حامی "عملیات تروریستی" است.

سخنرانی آقای نتانیاهو بارها با تشویق و دست زدن حاضران در سالن همراه شد.

سام فرزانه، خبرنگار بی بی سی فارسی که در محل حضور داشت می گوید بیشتر تشویق کنندگان از اعضای هیات اسرائیلی و مهمانان آن بودند.

به گفته او، تشویق کنندگان همراه با آقای نتانیاهو به تالار مجمع عمومی وارد شدند و همراه او هم از محل خارج شدند.

نخست وزیر اسراییل همچنین در بخش دیگر از سخنانش با یادآوری ایدئولوژی نازیسم که به نژاد برتر اعتقاد داشت، ایدئولوژی گروه دولت اسلامی را با نازیسم مقایسه کرد و گفت این گروه به "دین برتر" برای جهان اعتقاد دارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل گفت حماس، و گروه دولت اسلامی هدفی مشابه را برای سلطه بر جهان دنبال می کنند و حمله به غزه را با حمله به رهبری آمریکا به عراق و سوریه مقایسه کرد.

آقای نتانیاهو با حمله به منتقدانش که جنگ اسراییل علیه غزه را محکوم می کنند اما از حمله آمریکا علیه گروه دولت اسلامی حمایت می کنند گفت ظاهرا رهبران جهان نمی فهمند که گروه دولت اسلامی و حماس، دو شاخه یک درخت مسموم هستند.

او گفت:‌ "حماس موشک اندازه هایش را در نواحی مسکونی پنهان می کرد و به فلسطینی ها می گفت اخطارهای اسرائیل برای ترک خانه هایشان را نادیده بگیرند."

واکنش فلسطینی ها

آقای نتانیاهو افزود: "من به پرزیدنت عباس می گویم که اینها جنایات جنگی ای است که توسط شرکای شما حماس در دولت وحدت ملی که شما رئیس و مسئول آن هستید انجام شده."

اما سازمان آزادی بخش فلسطین گفت که آقای نتانیاهو با مقایسه حماس و داعش اقدام به غلط جلوه دادن فاحش واقعیات کرده.

عنان اشراوی عضو این سازمان در بیانیه ای افزود که نطق آقای نتانیاهو تلاشی برای گمراه کردن مخاطبانش "با استفاده از نفرت پراکنی، زدن افترا و استدلال مغلطه آمیز بود."

آقای نتانیاهو در این نطق اتهامات وارده به اسرائیل دایر بر اینکه در عملیات غزه مرتکب جنایات جنگی شده را رد کرد.

در آن جنگ ۲۱۴۰ فلسطینی عمدتا غیرنظامیان کشته شدند و خسارات گسترده ای به نوار غزه وارد شد.

سمی ابوزهری سخنگوی حماس گفت که آقای نتانیاهو درحالی حماس و داعش را "دو روی یک سکه" توصیف می کند که "حماس یک جنبش آزادی بخش ملی است درحالی که اسرائیل اشغالگر منبع شرارت و تروریسم در جهان است."