اوباما در ملاقات با نتانیاهو: وضعیت اسرائیل و فلسطین باید تغییر کند

حق نشر عکس AFP

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به او گفت که وضعیت کنونی میان اسرائیل و فلسطینی‌ها باید تغییر کند.

آقای اوباما که امروز (چهارشنبه ۱ اکتبر) در کاخ سفید با بنیامین نتانیاهو ملاقات کرد گفت باید راه‌هایی پیدا شود که اسرائیل ضمن حفاظت از شهروندان خودش، از تکرار تراژدی کشتن کودکان فلسطینی پرهیز کند.

این اولین دیدار رهبران آمریکا و اسرائیل پس از عملیات اخیر اسرائیل در غزه بود. در جریان این درگیری‌ها بیشتر از ۲۱۰۰ فلسطینی و همچنین ۷۳ اسرائیلی کشته شدند. اغلب کشته شدگان فلسطینی غیرنظامی و بیشتر کشته‌شدگان اسرائیل از میان سربازان بودند.

همزمان با ملاقات آقایان اوباما و نتانیاهو، شهرداری بیت‌المقدس تایید کرد که اسرائیل مجوز ساخت ۲۵۰۰ خانه جدید در بیت‌المقدس شرقی را صادر کرده است.

ساخت و ساز اسرائیل در بیت‌المقدس شرقی، در کنار ساختن شهرک‌های یهودی‌نشین، یکی از مواردی است فلسطینیان به آن انتقاد جدی دارند.

سران آمریکا و اسرائیل پس از حضور در میان خبرنگاران پشت درهای بسته به مذاکره پرداختند. انتظار می‌رود که بخش عمده‌ای از گفتگوهای آنها درباره برنامه اتمی ایران و مذاکرات جاری کشورهای ۱+۵ با ایران باشد.

بنیامین نتانیاهو در این باره رو به رئیس‌جمهور آمریکا گفت: "ایران می‌خواهد به توافقی برسد که در آن تحریم‌هایی که با زحمت اعمال شده‌اند، برداشته شوند و در مقابل آنها در آستانه بدل شدن به قدرتی اتمی بمانند."

او اضافه کرد:‌ "جدا امیدوارم که در دوره ریاست جمهوری شما چنین اتفاق نیافتد."

نخست وزیر اسرائیل این هفته در مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که ایران در تلاش است جهان را برای امضای یک توافق اتمی که به این کشور امکان می دهد هزاران سانتريفوژ را برای غنی سازی اورانیوم حفظ کند "فریب دهد."

اظهارات آقای نتانیاهو مويد اختلافات قدیمی میان اسرائیل و دولت اوباما در مورد چگونگی حل اختلاف بر سر برنامه اتمی ایران است.

درحالی که آمریکا حاضر است ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران را در حد محدود بپذیرد اسرائیل خواستار جمع آوری کلیه سانتریفوژهای ایران است.

آقای اوباما قبلا گفته بعید است که چنین توافق "بی نقصی" عملی باشد.

اسرائیل می گوید که گزینه اقدام نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران در صورت عدم برچیده شدن کامل برنامه اتمی آن کشور را مردود نمی داند.

ایران می گوید برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

قرار است مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ماه اکتبر در اروپا از سر گرفته شود.

دو طرف طی یک توافق مقدماتی برای خود ضرب الاجلی تا روز ۲۴ نوامبر برای رسیدن به یک موافقتنامه جامع تعیین کرده اند.

مطالب مرتبط