رئیس سرویس مخفی آمریکا استعفا کرد

جولیا پیرسون حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم پیرسون یک روز پیشتر در کنگره شهادت داد اما نمایندگان از پاسخ های او قانع نشدند

رئیس سرویس مخفی آمریکا که وظیفه حفاظت از رئیس جمهور این کشور را دارد در پی چند مورد اشتباهات فاحش امنیتی از مقام خود استعفا داده است.

جولیا پیرسون روز چهارشنبه استعفانامه اش را تسلیم وزیر امنیت داخلی آمریکا کرد.

جوزف کلنسی یک مامور ویژه که قبلا مسئول بخش حفاظت از ریاست جمهوری بود، به عنوان جانشین خانم پیرسون منصوب شده است.

روز ۱۹ سپتامبر یک فرد متعرض تا اعماق ساختمان محل زندگی ریاست جمهوری و خانواده اش نفوذ کرد که حادثه ای کم سابقه در نقض امنیت کاخ سفید تلقی می شود.

جه جانسون وزیر امنیت داخلی آمریکا در بیانیه ای نوشت: "جولیا پیرسون، مدیر سرویس مخفی، امروز استعفانامه اش را تسلیم کرد و من آن را پذیرفتم. من از خدمات ارزنده ۳۰ ساله او به سرویس مخفی و به کشور قدردانی می کنم."

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید چهارشنبه گفت که آقای اوباما هم از خانم پیرسون به خاطر خدمات طولانی اش قدردانی کرد.

به گفته آقای ارنست علت استعفای خانم پیرسون این بود که او تصور می کرد بهترین منافع سرویس مخفی در این کار نهفته است.

خانم پیرسون روز سه شنبه در برابر کمیته نظارتی مجلس نمایندگان شهادت داد و پس از آن اعضای بلندپایه کنگره که از پاسخ های او قانع نشده بودند خواستار استعفای او شدند.

ضعف های امنیتی

  • نوامبر ۲۰۰۹:‌ زوجی بدون دعوتنامه با گذشتن از ایست بازرسی سرویس مخفی وارد سالن تشریفات مراسم شامی با حضور نخست وزیر هند و رئیس جمهور آمریکا شدند.
  • نوامبر ۲۰۱۱: مردی اتومبیلش را مستقیما روبروی کاخ سفید پارک می کند و به سوی کاخ سفید شلیک می کند، به طوری که جای حداقل هفت گلوله روی ساختمان می ماند. ماموران تا چهار روز اصلا متوجه نمی شوند ساختمان کاخ سفید در اثر شلیک آسیب دیده تا اینکه یک نظافت چی آن را کشف می کند.
  • آوریل ۲۰۱۲:‌ یازده کارمند سرویس مخفی که برای بازدید رئیس جمهور از اجلاس سران آمریکا در کلمبیا آماده می شدند در حادثه ای که باعث رسوایی شد روسپی ها را با خود به هتل محل اقامتشان می برند.
  • نوامبر ۲۰۱۳:‌ یک مقام ناظر ارشد در تیم محافظ رئیس جمهور پس از درخواست برای ورود به اتاق یک زن در هتل هی آدامز که مشرف به کاخ سفید است با خدمه هتل درگیر می شود. او اتاق هتل را درحالی ترک می کند که یک گلوله از خشابش را در آن جا گذاشته بود.
  • مارس ۲۰۱۴: سه مامور تیم ویژه ضدتعرض از هلند، محل بازدید رئیس جمهور، بازگردانده می شود. یکی از آنها مست در راهروی هتل افتاده بود.
  • سپتامبر ۲۰۱۴: یک مقاطعه کار مسلح امنیتی با سابقه جرم در پرونده اش اجازه یافت در ساختمانی در آتلانتا با رئیس جمهور در یک آسانسور بالا برود، حادثه ای که خلاف مقررات پلیس مخفی بود.
  • سپتامبر ۲۰۱۴:‌ عمر گونزالس سرباز سابق جنگ عراق از نرده های کاخ سفید بالا می رود، از چشم ۱۹ مامور در محوطه بیرونی پنهان می ماند و وارد ساختمان کاخ سفید می شود. در اصلی کاخ سفید نه فقط قفل نبود بلکه زنگ خطر آن هم خاموش بود. او چاقو حمل می کرد و بالاخره در داخل ساختمان مهار شد.

آقای گونزالس که در حادثه ۱۹ سپتامبر درحال حمل چاقو تا اعماق کاخ سفید نفوذ کرده بود روز چهارشنبه در برابر اتهامات وارده در دادگاه به خاطر آن حادثه اعلام بی گناهی کرد.

در زمان آن حادثه آقای اوباما و خانواده اش خانه نبودند. آنها ده دقیقه پیشتر با هلی کوپتر کاخ سفید را ترک کردند.

این تازه ترین مورد از یک رشته حوادث به خاطر عملکرد ضعیف سرویس مخفی است که محافظت از رئیس جمهور را به عهده دارد.

به تازگی فاش شده که در جریان سفر روز ۱۶ سپتامبر باراک اوباما به آتلانتا یک مقاطعه کار خصوصی مسلح که قبلا سابقه تخلف قضایی داشت با رئیس جمهور در یک آسانسور بالا رفته بود.

این حادثه خلاف پروتکل امنیتی رئیس جمهور آمریکاست که می گوید فقط اعضای سرویس مخفی می توانند در حضور او سلاح حمل کنند.

مطالب مرتبط