كيسينجر 'حمله هوايی به كوبا' را در سر داشت

حق نشر عکس AP
Image caption كيسينجر در زمان مکالمه با فورد درباره نقش کوبا در آفریقا "بسیار خشمگین" توصیف شده است

تحقیقات روی اسناد دولتی نشان می‌دهد هنری کیسینجر، وزیر وقت امور خارجه آمریکا، حدود ۴۰ سال پیش، در دوران جنگ سرد، برنامه‌ای را برای "تهاجم به کوبا" تدارک دیده بود.

او از مداخله نظامی سال ۱۹۷۶ کوبا در آنگولا خشمگین بود و در نظر داشت در صورت استقرار نیروهای کوبا در هر نقطه‌ای از آفریقا، اقدام تلافی‌جویانه انجام دهد.

این اطلاعات از اسنادی که به درخواست سازمان ملی اسناد امنیتی آمریکا، از حالت محرمانه خارج شده‌، به دست آمده است.

این مدارک نشان می‌دهد آقای کیسینجر علاقه داشت آمریکا در مقابل اقدامات کوبا سرسختی نشان دهد.

بر اساس مدارک منتشر شده از سوی کتابخانه ریاست جمهوری جرالد فورد، مقامات آمریکا برنامه‌ای برای حمله به بنادر و تاسیسات نظامی کوبا در دستور کار داشتند؛ همچنین در نظر داشتند مطابق دستور آقای کیسینجر برای "تنبیه" کوبایی‌ها، گردان تفنگداران نیروی دریای آمریکا را در خلیج گوانتانامو مستقر کنند.

دلیل عصبانیت

این اسناد در کتابی به نام "مسیر غیررسمی به کوبا" منتشر می‌شود، که تالیف پروفسور ویلیام ام. لئوگرند، استاد دانشگاه آمریکن، و پیتر کورنبلا، مدیر پروژه کوبای سازمان ملی اسناد امنیتی است.

آقای کورنبلا به نیویورک تایمز گفت هنری کیسینجر از این که احساس می‌کرد فیدل کاسترو، رئیس جمهوری کوبا، به جای عادی‌سازی روابط با آمریکا در فکر اجرای برنامه‌های سیاست خارجی خود در آفریقاست، خشمگین بود.

نیویورک تایمز می‌نویسد حتی به محاصره جزیره کوبا نیز فکر شده بود. این گزارش می‌افزاید آقای کیسینجر حاضر نشد در این خصوص توضیح دهد.

نیویورک تایمز خاطرنشان می کند آقای کیسینجر که بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ وزیر امور خارجه آمریکا بود، در ابتدا از راه‌های غیرعلنی برای بهبود روابط با کوبا حمایت می‌کرد.

اما بر اساس این گزارش او از تصمیم کاسترو در اواخر سال ۱۹۷۵ برای ارسال نیروهای نظامی به آنگولا بسیار خشمگین شد. این تصمیم برای کمک کردن به ملت تازه استقلال‌یافته آنگولا برای مقابله با حملاتی که از طرف جنوب آفریقا و چریک‌های دست‌راستی صورت می‌گرفت، بود.

بازیگر عرصه شطرنج بین‎المللی

نیویورک تایمز از قول آقای کورنبلا نوشت "کیسینجر، این بازیگر عرصه شطرنج بین‎المللی، از اینکه یک کشور کوچک برنامه‌اش را برای آفریقا خراب کرده، احساس توهین می‌کرد و آماده استفاده از نیروی قدرتمند نظامی آمریکا علیه فیدل کاسترو بود."

آقای کورنبلا درباره لحن کیسینجر، وزیر امور خارجه وقت آمریکا، هنگامی که درباره اقدامی سخت علیه کوبا به عنوان "پرخاشگری بی‌چون‌و‌چرا" سخن می‌گفت، اظهار داشت "در مکالمات با جرالد فورد، رئیس جمهوری، عصبانیت او کاملا مشخص است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption طرح‌ریزی مداخله‌جویانه آقای کیسینجر ۱۵ سال پس از عملیان خیلج خوک‌ها در آوریل ۱۹۶۱ بود

برنامه مداخله‌جویانه آقای کیسینجر ۱۵ سال پس از برنامه ناموفق سیا برای عملیات نظامی ساقط کردن دولت کاسترو طرح‌ریزی شده بود.

در آن عملیات نافرجام قرار بود ۱۵۰۰ نفر از تبعیدیان کوبایی که سیا آنان را آموزش داده و امکانات مالی در اختیارشان گذاشته بود، از طریق خلیج خوک‌‌‌ها به کوبا حمله کنند.

این عملیات شکست تحقیرآمیزی خورد که باعث شد کوبا به‌شدت به طرف اتحاد جماهیر شوروی جذب شود و روابطش با آمریکا تا امروز تیره بماند.

اما طرفداران آقای کیسینجر معتقدند که او در اوج جنگ سرد نقشی کلیدی در سیاست خارجی امریکا در زمان ریاست جمهوری نیکسون و فورد داشت.

اشاره آنها به این موضوع است که او نقش میانجی را در تنش‌زدایی با شوروی داشت و راه بازدید نیکسون از چین را هموار کرد.

طرفداران او استدلال می کنند که کیسینجر کسی بود که تواست تهدید کمونیسم در آمریکای لاتین را از میان بردارد.

به اعتقاد آنان، او در ایجاد صلح در خاورمیانه و ویتنام نقش مهمی داشت.

اما منتفدان می‌گویند او مسئول سازماندهی بمباران‌های گسترده کشور بی‌طرف کامبوج در زمان جنگ ویتنام بود و به پاکستان، یونان، اندونزی، و شیلی برای سرکوب مخالفانشان کمک کرد.

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای کیسینجر، نفر سمت چپ، در جمع وزرای امور خارجه پیشین آمریکا