سردسته یکی از خطرناکترین کارتل‌های مواد مخدر در مکزیک بازداشت شد

حق نشر عکس x

مقامات مکزیک می گویند که هکتور بلتران لیوا، رئیس یکی از کارتل‌های مواد مخدر و جنایتکار را دستگیر کرده‌اند.

به گفته آنها آزمایش های دی‌ ان ای برای تایید هویت فرد بازداشت شده در دست انجام است.

این آخرین مورد از دستگیری یک قاچاقچی عمده در دور تازه دستگیری‌ سردسته قاچاقچیان مواد مخدر در مکزیک است. در صورت تایید هویت هکتور بلتران لیوا، بازداشت او پیروزی بزرگی برای انریکه پنیا نیه‌تو، رئیس جمهور این کشور محسوب می‌شود.

مقامات آمریکایی برای دستگیری بلتران لیوا ۵ میلیون دلار پاداش تعیین کرده بودند.

هکتور بلتران لیوا پس از کشته شدن برادرش، آرتورو در سال ۲۰۰۹ به دست نیروهای مکزیکی، رهبری کارتل 'بلتران لیوا' را بر عهده گرفت.

این کارتل مسئول قاچاق اسلحه و مواد مخدر از مکزیک به آمریکا و بالعکس و همینطور موارد متعدد آدم ربایی، شکنجه و قتل بوده است.

دو برادر دیگر از خانواده بلتران لیوا در زندان به سر می‌برند. به گفته خبرنگاران، نفوذ و قدرت این کارتل در طی سال های اخیر تضعیف شده است.

خبر بازداشت این فرد چهار ماه پس از دستگیری یواکین گوزمن معروف به "ال پاچو" (کوتوله)، رئیس کارتل سینالوا، قدرتمندرین کارتل در مکزیک، منتشر می شود.

ال پاچو پس از فرار از زندان به مدت یک دهه تحت تعقیب مقامات مکزیکی و آمریکایی بود. او سرانجام در فوریه سال جاری دستگیر شد.

به گفته مقامات وزارت کشور آمریکا بلتران لیوا در ابتدا بخشی از کارتل سینالوا بود اما در ۲۰۰۸ از آن جدا شد و کارتل خود را تشکیل داد.