سازمان ملل متحد 'داعش' را به 'نقض گسترده حقوق بشر' متهم کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سازمان ملل متحد خشونت‌های گروه دولت اسلامی در عراق را "شرم‌آور" توصیف کرده است

سازمان ملل متحد در گزارشی درباره تحولات عراق، مدارک جدیدی درباره آنچه اقدامات گروه دولت اسلامی (داعش سابق) در نقض متناوب حقوق بشر در آن کشور خوانده، ارائه کرده و خشونت‌های این گروه را "گسترده" توصیف کرده است.

این گزارش بر مبنای شواهدی تنظیم شده است که از حدود ۵۰۰ مصاحبه به دست آمده‌اند و در آن، جزئیات اقدامات گروه دولت اسلامی و گروه‌های مسلح مرتبط با آن، در اعدام‌های دسته‌جمعی، ربودن زنان و دختران و به کار گرفتن آنها به عنوان برده‌های جنسی، و به کار گرفتن کودکان به عنوان پیکارجو مطرح شده است.

در این گزارش آمده است که قربانیان این خشونت‌ها هدف "نقض گسترده حقوق بشر" بوده‌اند.

سازمان ملل متحد اضافه کرده است که این خشونت‌ها به گونه‌ای سازمان‌یافته و در سطحی وسیع اعمال شده‌اند و می‌توان آنها را در شمار جنایات جنگی به شمار آورد.

در گزارش سازمان ملل متحد دولت عراق هم متهم شده است که در حمله‌های هوایی خود علیه گروه دولت اسلامی، با هدف قرار دادن روستاها، مدارس و بیمارستان‌ها، باعث مرگ تعداد قابل توجهی از غیرنظامیان شده است که برخلاف قوانین بین‌المللی است.

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از دولت عراق خواست تا عضو دیوان بین‌المللی کیفری شود. او تصریح کرده است که این دادگاه بین‌المللی در لاهه برای پیگرد چنین مواردی از نقض گسترده حقوق بشر شکل گرفته است.

گزارش سازمان ملل متحد در ۲۹ صفحه تنظیم شده است و براساس آن، در جریان درگیری‌های گسترده‌ای که باعث آواره شدن یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر شده است، نیروهای گروه دولت اسلامی علیه گروه‌هایی همچون مسیحیان، یزیدی‌ها و مسلمانان شیعه، به خشونت‌هایی با "ماهیت فرقه‌ای" دست زده‌اند.

در این گزارش آمده است که این خشونت‌ها "شامل حمله‌های مستقیم برای هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیربناهای غیرنظامی، اعدام‌ها و دیگر شیوه‌های کشتار غیرنظامیان، ربودن، تجاوز و دیگر شکل‌های خشونت جنسی و فیزیکی علیه زنان و دختران" بوده است.

واداشتن کودکان به حضور در جنگ و استفاده از آنها به عنوان سرباز و تخریب یا هتک حرمت مکان‌های مذهبی یا فرهنگی از دیگر خشونت‌های مورد اشاره در این گزارش هستند.

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گزارش کرد که در مجموع در سال ۲۰۱۴ میلادی (تا ماه سپتامبر) در عراق دست‌کم ۹ هزار و ۳۴۷ غیرنظامی کشته و ۱۷ هزار و ۳۸۶ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند که بیش از نیمی از این تلفات از اوایل ماه ژوئیه (در طول چهار ماه اخیر) و از زمان آغاز یورش گروه دولت اسلامی برای در اختیار گرفتن کنترل بخش‌هایی از شمال عراق بوده است.