پشتیبانی جنبش اسلامی ازبکستان از گروه موسوم به 'دولت اسلامی'

حق نشر عکس AP
Image caption بخشی از اهداف عملیات نظامی نیروهای پاکستانی در وزیرستان شمالی که در ماه ژوئن سال جاری شروع شد، سرکوب کردن ستیزه جویان وابسته به جنبش اسلامی ازبکستان صورت گرفته و در جریان آن بر اساس گزارشها به ستیزه‌جویان ازبک صدمات جدی وارد گردیده است

مجاهد عثمان غازی، رهبر جنبش اسلامی ازبکستان، حمایت و پشتیبانی این سازمان از گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) را اعلام کرده است.

آقای غازی گفته است: "در مجادله اسلام و کفر در صفوف خلافت اسلامی قرار گرفتن، این تعهد ایمانی ما است. ما باید از این دولت جوان حمایت کنیم."

او در سخنانی که در سایت "هیلوفات نیوز" (hilofatnews.com) منتشر شده افزوده است که چنین تصمیمی از سوی آنها اتخاذ شده و آنها اکنون "از ملامت و محکومیت اقدامشان از هر جانبی پروایی ندارند."

در بیانیه جنبش اسلامی ازبکستان که در این تارنما منتشر شده است، به شرایط دشوار هواداران مسلح جنبش اسلامی ازبکستان در منطقه قبیله‌ای وزیرستان پاکستان و در پی عملیات نیروهای مسلح این کشور علیه ستیزه جویان اشاره‌ شده است.

بخشی از اهداف عملیات نظامی نیروهای پاکستانی در وزیرستان شمالی که در ماه ژوئن سال جاری شروع شد، سرکوب کردن ستیزه جویان وابسته به جنبش اسلامی ازبکستان صورت گرفته و در جریان آن بر اساس گزارشها به ستیزه‌جویان ازبک صدمات جدی وارد گردیده است.

تارنمای "hilofatnews.com" که بیانیه عثمان غازی، رهبر جنبش اسلامی ازبکستان را منتشر کرده است، در سال گذشته در ترکیه باز شده و در شهر نیویورک ثبت شده است.

در بیانیه مجاهد عثمان غازی آمده است، جنبش اسلامی ازبکستان در سال ۱۹۹۷ با ملا محمد عمر، رهبر جنبش طالبان افغانستان بیعت کرد.

تاکنون از واکنش طالبان به اعلام پشتیبانی جنبش اسلامی ازبکستان از گروه موسوم به "دولت اسلامی" اطلاعی در دست نیست.

جنبش طالبان در پاکستان و افغانستان رسما از گروه موسوم به "دولت اسلامی" پشتیبانی نکرده و درباره امکان پیوستن به "خلافت اسلامی" اعلام شده از سوی آنها نیز ابراز نظر رسمی نکرده‌اند.

در پی سقوط رژیم طالبان در افغانستان در سال ۲۰۰۱، بسیاری از نیروهای مسلح جنبش اسلامی ازبکستان به مناطق قبیله‌ای پاکستان پناه بردند.

تعداد ستیزه جویان مسلح جنبش اسلامی ازبکستان چندصد نفر تخمین زده می‌شود.

به گفته ناظران هم اکنون این سازمان تلاش دارد تا از بین جوانان در کشورهای آسیای مرکزی نیرو جذب کند اما به اعتقاد کارشناسان، فعال شدن جنبش اسلامی ازبکستان تاثیر چندانی بر سیاستهای دولت ازبکستان نخواهد گذاشت اگرچه ممکن است این وضعیت به درخواست کمکهای بیشتر ازبکستان از آمریکا و کشورهای اروپا برای مقابله با "تندروهای اسلامی" منجر شود.

در سال ۲۰۰۹ طاهر یولداش، رهبر جنبش اسلامی ازبکستان بر اثر حمله هوایی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا کشته شد. عثمان عادل، داماد او و رهبر بعدی این سازمان نیز در سال ۲۰۱۲ در حمله مشابهی جان باخته است.

مجاهد عثمان غازی اکنون ریاست جنبش اسلامی ازبکستان را به عهده دارد.

مطالب مرتبط