لغو بخشی از تحریم‌های تسلیحاتی آمریکا علیه ویتنام

حق نشر عکس AP
Image caption وزیران امور خارجه آمریکا و ویتنام پنجشنبه در واشنگتن دیدار کردند

آمریکا برای کمک به ویتنام برای تقویت امنیت مرزهای دریایی خود، بخشی از تحریم تسلیحاتی این کشور را پس از سی سال لغو کرده است.

در پی دیدار وزیران امور خارجه آمریکا و ویتنام در واشنگتن در روز پنجشنبه، وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد این تصمیم فقط شامل فروش تسلیحات مورد استفاده برای دفاع از مرزهای دریایی می شود.

کارشناسان می گویند لغو تحریم های آمریکا با هدف مقابله با اقدامات چین در دریای جنوبی چین صورت گرفته ولی مقام های آمریکایی صحت این گفته را رد می کنند.

تحریم تسلیحاتی آمریکا علیه ویتنام از سال ۱۹۸۴ به اجرا گذاشته شد ولی دو کشور روابط سیاسی خود را از ۱۹۹۵، یعنی ۲۰ سال پس از پایان جنگ ویتنام از سر گرفتند.

در حال حاضر، ویتنام و چند کشور دیگر جنوب شرق آسیا درگیر مناقشه مرزی با چین در دریای جنوبی چین هستند.

اما به گفته جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، تصمیم جدید این کشور ارتباطی به چین ندارد.

به گفته خانم ساکی، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه در دیدار با همتای ویتنامی خود در واشنگتن، این تصمیم را به اطلاع فام بین‌مین رساند.

به گفته مقام های آمریکایی، این تصمیم در پی بهبود وضع حقوق بشر در ویتنام صورت گرفته است.

روابط بین آمریکا و ویتنام در دو دهه گذشته به تدریج بهتر شده و حجم مبادلات تجاری بین این دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار در سال رسیده است.

حدود سه میلیون نفر از شهروندان ویتنام و ۵۸ هزار سرباز آمریکایی جان خود را در جنگ ویتنام که از ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ طول کشید، از دست دادند.

مطالب مرتبط