ترکیه: اجازه نمی دهیم کوبانی به دست داعش بیفتد

حق نشر عکس AP
Image caption گروه داعش درماههای اخیر مناطقی از عراق و سوریه را به تصرف خود درآورده است

احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفته است که کشورش برای جلوگیری از تصرف شهر مرزی کوبانی توسط شورشیان وابسته به گروه دولت اسلامی (داعش) هر اقدامی که لازم باشد، انجام می دهد.

نخست وزیر ترکیه این اظهارات را در حالی بیان کرد که روز گذشته (دوم اکتبر) پارلمان ترکیه با اکثریت آرا به عملیات نظامی آن کشور و نیروهای خارجی در عراق و سوریه رای مثبت داد.

در همین حال عصمت ایلماز، وزیر دفاع ترکیه انجام هر گونه اقدام فوری در این مورد را غیرمحتمل عنوان کرد.

پیشروی شورشیان سنی مذهب تندرو در مناطق کردنشین سوریه واقع در نزدیکی مرز ترکیه و نزدیک شدن جبهه جنگ به مرز ترکیه ظاهرا باعث افزایش فشار بر دولت ترکیه جهت بر عهده گرفتن نقشی مهم‌تر در مبارزه با شورشیان وابسته به 'دولت اسلامی' در سوریه و عراق شده است.

دولت استرالیا هم موافقت این کشور را برای پیوستن به عملیات نظامی علیه پیکارجویان گروه 'دولت اسلامی' در عراق اعلام کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در همین رابطه تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا گفته است گروه داعش "کیش مرگ آوری" است که در تمام جهان اعلان جنگ کرده و باید متوقف شود.

آقای ابوت همچین تاکید کرد که استرالیا به درخواست دولت عراق به نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا پیوسته است.

آقای ابوت با اشاره به این که که موافقت برای حضور در عملیات نظامی تصمیمی نیست که به آسانی گرفته شود، تاکید کرد که عراق در مقابله با پیکارجویان 'دولت اسلامی' نیابد تنها باشد.

نخست وزیر استرالیا همچنین از اعزام نیروهای ویژه برای کمک و مشاوره به نیروهای نظامی عراق خبر داد.

حق نشر عکس a
Image caption به گفته دولت استرالیا دست کم ۶۰ استرالیایی با گروههای تروریستی در خاورمیانه همکاری می کنند

آقای ابوت در عین حال خاطرنشان کرد که دولت این کشور طرحی فوری برای حضور نیروهای استرالیایی در سوریه و همچنین حضور نیروهای این کشور در عملیات زمینی ندارد.

تصمیم دولت استرالیا برای پیوستن به عملیات نظامی نیازی به تایید پارلمان آن کشور نداشته و این تصمیم در حالی گرفته شده که گفته می شود شمار شهروندان استرالیایی که به پیکار جویان داعش پیوسته اند، افزایش یافته است.

به گفته دولت استرالیا دست کم ۶۰ استرالیایی با گروههای تروریستی در خاورمیانه همکاری می کنند و حدود ۱۰۰ نفر هم فعالانه از داخل خاک استرالیا از این گروهها حمایت می کنند.

به گفته خبرنگاران انتظار می رود که اولین ماموریت نیروهای استرالیایی طی چند روز آینده انجام شود.

گروه داعش در ماههای اخیر مناطقی را در عراق و سوریه به تصرف خود در آورده است.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا هم در دو هفته گذشته اهدافی از این گروه را در عراق و سوریه بمباران کردند.

سازمان ملل متحد هم روز گذشته (دوم اکتبر) در گزارشی درباره تحولات عراق، مدارک جدیدی درباره آنچه اقدامات گروه داعش در نقض متناوب حقوق بشر در آن کشور خوانده، ارائه کرد و خشونت‌های این گروه را "گسترده" توصیف کرد.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط