کشته شدن ۲۹ سرباز لیبیایی در بمب گذاری‌ها در بنغازی

حق نشر عکس g
Image caption لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی صحنه درگیری های خشونت آمیز بوده است

دست کم ۲۹ سرباز لیبیایی در جریان انفجار دو خودروی بمب‌گذاری شده و همچنین درگیری هایی در شرق شهر بنغازی کشته شدند.

منابع نظامی و پزشکی همچنین از مجروح شدن حدود ۶۰ سرباز در خشونت‌ها در نزدیکی فرودگاه بنغازی خبر داده‌اند.

لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی، رهبر سابق این کشور در سال ۲۰۱۱ میلادی، صحنه درگیری‌های خشونت آمیز میان گروه‌های رقیب که به سرنگونی حکومت قذافی کمک کردند، بوده است.

در شهر بنغازی، بین نیروهای ویژه ارتش که به ژنرال خلیفه حفتر (از فرماندهان سابق ارتش لیبی) وفادار هستند، و گروه‌های پیکارجوی اسلامگرایی که کنترل بخش های وسیعی از این شهر را در دست دارند، درگیری‌هایی در جریان است.

گفته شده هدف از بمب‌گذاری های روز گذشته یکی از پست های بازرسی نزدیک به فرودگاه بنینا در شهر بنغازی بوده، این فرودگاه از ماه مه سال جاری تعطیل شده است.

پیکارجویان اسلامگرا پایگاه‌های ارتش را در این منطقه به کنترل خود در آورده اند و این فرودگاه یکی از آخرین محل هایی است که هنوز در اختیار نیروهای وفادار به ژنرال حفتر قرار دارد.

نیروهای نظامی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که نیروهای ژنرال حفتر برای متوقف کردن پیکارجویان از پیشروی به سوی این فرودگاه دست به حملات هوایی زده اند.

ژنرال حفتر تا قبل از اخراجش در سال ۱۹۸۷، فرماندهی ارتش لیبی را در دوران حکومت معمر قذافی برعهده داشت.

او در زمان نا آرامی های سال ۲۰۱۱ میلادی در لیبی به مخالفان معمر قذافی پیوست و در اوایل سال جاری مبارزه‌ای را علیه "گروههای تندرو" در بنغازی آغاز کرد.

گفته شده صدها نفر در جریان درگیری‌های اخیر در لیبی کشته شده و هزاران نفر برای فرار از خشونت ها از خانه هایشان گریخته اند.