ادعاهای آزار پناهجویان نائورو؛ استرالیا تحقیق می‌کند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پناهجویان مستقر در نائورو روز دوشنبه گذشته تجمع اعتراضی داشتند

در پی طرح ادعاهایی درباره آزار پناهجویان در اردوگاه نائورو، مقامات استرالیا دستور داده‌اند تا در این باره تحقیق شود.

آزار جنسی زنان و کودکان و ترغیب پناهجویان به رساندن آسیب‌های جسمی به خودشان، از جمله ادعاهایی است که علیه کارکنان این اردوگاه در جزیره نائورو مطرح شده است.

گزارش شده است که امدادگران ارائه‌دهنده خدمات پزشکی در این اردوگاه، به پناهجویان توصیه کرده‌اند که به خودشان آسیب بزنند تا به این بهانه، به خارج از جزیره منتقل شوند.

اسکات موریسون، وزیر مهاجرت استرالیا، ادعاهای مطرح در این گزارش‌ها را "نفرت‌انگیز" خواند و گفت که در این باره تحقیقاتی مستقل انجام خواهد شد.

در روزهای گذشته پناهجویان در نائورو در اعتراض به مسائلی مرتبط با شرایط زندگی خود، به تجمعات اعتراضی دست زده‌اند.

اردوگاه نائورو حدود دو سال پیش راه‌اندازی شد. بیشتر بخوانید: استرالیا اردوگاه پناهندگان خود در نائورو را افتتاح کرد

خط مشی‌های استرالیا در قبال پناهجویان به شدت مورد انتقاد بوده است.

در چارچوب این خط مشی‌ها، پناهجویانی که سعی دارند خود را به استرالیا برسانند، بازداشت می‌شوند و به مراکزی در نائورو و گینه‌نو پاپوآ فرستاده می‌شوند. هر کسی هم که به عنوان پناهجو شناخته شود، در نهایت، در یکی از این مناطق یا کامبوج اسکان داده می‌شود و نمی‌تواند وارد استرالیا شود.

هفته گذشته، سارا هنسون یانگ از سناتورهای مخالف دولت استرالیا مدعی شد که پناهجویان زن برای آن که بتوانند دوش بگیرند، به طور مرتب وادار می‌شوند تا در مقابل نگهبانان برهنه شوند و به خواسته‌های جنسی آنها تن دهند.

این سناتور استرالیایی همچنین گفت که کودکان حاضر در اردوگاه وادار می‌شوند تا در مقابل نگهبانان ادای اعمال جنسی را درآورند و پناهجویان جوان به خودشان آسیب جسمانی می‌رسانند یا اقدام به خودکشی می‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تجمع هفته گذشته پناهجویان در نائورو