ادامه تلاش ها برای جلوگیری از شیوع ابولا در آمریکا

حق نشر عکس Getty
Image caption چهار نفر از بستگان بیمار در دالاس قرنطینه شده اند و خانه آنها ضدعفونی می شود

یک تیم از متخصصان در شهر دالاس در ایالت تگزاس آمریکا کار برای ضدعفونی کردن آپارتمان مردی که به بیماری ابولا مبتلاست را شروع کرده است.

انتظار می رفت که این عملیات توسط یک تیم از مقاطعه کاران خصوصی پاکسازی مواد خطرناک سه ساعت طول بکشد.

توماس دانکن که در کشور زادگاهش لیبریا به ابولا مبتلا شد اولین کسی است که ابتلای او در آمریکا تشخیص داده می شود.

مقام های بهداشتی در تگزاس می گویند که تا ۱۰ نفر از کسانی که با او در تماس بوده اند در معرض خطر شدید ابتلا به بیماری قرار دارند.

دستور قرنطینه

بیماری آقای دانکن روز ۳۰ سپتامبر تشخیص داده شد که ده روز پس از ورود او به آمریکا برای بازدید از بستگانش بود.

حال او که در بیمارستان بستری است وخیم گزارش می شود.

تصور می شود آقای دانکن که راننده است یک بیمار را در لیبریا به بیمارستان برده باشد. مقام ها در آن کشور او را به اظهارات دروغ در پرسشنامه ای پیش از ترک کشور متهم کرده اند و می گویند پس از بازگشت محاکمه خواهد شد.

مقام های بهداشتی در تگزاس می گویند به چهار نفر از بستگان او که در همان آپارتمان زندگی می کنند دستور داده اند حتی هنگام ضدعفونی شدن ساختمان در حالت قرنطینه بمانند و تا روز ۱۹ اکتبر با کسی تماس نداشته باشند.

مقام های بهداشتی از جمله کارمندان صلیب سرخ مواد غذایی و سایر مایحتاج را به ساکنان قرنطینه ساختمان تحویل می دهند. روز چهارشنبه کارگران پارکینگ بیرون آپارتمان را با سفید کننده و آب پرفشار تمیز کردند.

در تحولی دیگر در روز جمعه بیمارستان هاوارد در شهر واشنگتن دی سی گفت بیماری با علائم "شبیه به ابولا" مراجعه کرده و حین انجام آزمایش ها قرنطینه شده است. او اخیرا به نیجریه سفر کرده بود.

پیشتر شبکه ان‌بی‌سی از ابتلای یک فیلم‌بردار به ابولا خبر داد. این فیلم‌بردار آزاد که ۳۳ سال سن دارد، قرار است به آمریکا بازگردانده شود. او که در سه سال گذشته در لیبریا زندگی کرده، برای چند شبکه تلویزیونی از جمله ان بی سی کار کرده است.

تاکنون ۳۴۳۱ نفر در چهار کشور غرب آفریقا در اثر شیوع ابولا مرده اند. این بدترین مورد شیوع ابولا در جهان توصیف می شود.

دریاسالار جان کربی سخنگوی پنتاگون می گوید که آمریکا می تواند تا چهار هزار سرباز را برای کمک به مهار بیماری در غرب آفریقا مستقر کند.

مطالب مرتبط