پیامدهای اظهارات جنجالی جو بایدن

حق نشر عکس AP
Image caption جو بایدن، ترکیه، امارات و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس را در قدرت گرفتن گروه داعش مقصر دانسته بود

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به دلیل اظهاراتش در این باره که ترکیه در قدرت گرفتن گروه دولت اسلامی (داعش) نقش داشته، از این کشور عذرخواهی کرد.

آقای بایدن روز پنج شنبه (دوم اکتبر) در سخنانی در دانشگاه هاروارد گفته بود که عملکرد متحدان منطقه ای آمریکا، از جمله ترکیه، امارات متحده عربی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس در قدرت گرفتن گروه دولت اسلامی در سوریه و عراق موثر بوده است.

به گفته آقای بایدن، این کشورها با حمایت مالی و تسلیحاتی از گروههای اسلامگرایی که با نیروهای دولتی سوریه می جنگند، به قدرت گرفتن گروه دولت اسلامی کمک کردند.

در پی سخنان آقای بایدن، دفتر او روز گذشته ( شنبه ۴ اکتبر) اعلام کرد: "معاون رئیس جمهور از هرگونه اشاره ضمنی مبنی بر این که ترکیه و یا دیگر متحدان آمریکا در منطقه عمدا با در اختیار قرار دادن تجهیزات به رشد گروه دولت اسلامی کمک کرده اند، عذرخواهی کرده است."

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه واکنش خشم آلودی به این سخنان داشت و امارات متحده عربی گفته که از اظهارات آقای بایدن شگفت زده شده است.

حق نشر عکس b
Image caption امارات یکی از متحدان ائتلاف به رهبری آمریکا در حملات هوایی علیه پیکارجویان گروه دولت اسلامی در سوریه است

دولت امارات در همین رابطه در بیانیه ای گفت که این سخنان "شگفت آور" بوده و به معنای "نادیده گرفتن نقش امارات در مبارزه با گروه های تروریستی و تندرو است".

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین از آقای بایدن خواسته شده تا درباره سخنان خود که برداشتی غلط را درباره نقش امارات ارائه می دهد، توضیح دهد.

امارات یکی از متحدان ائتلاف به رهبری آمریکا در حملات هوایی علیه پیکارجویان گروه دولت اسلامی در سوریه است.

بحرین، اردن، قطر و عربستان سعودی از جمله دیگر متحدان در این ائتلاف به شمار می روند.