شدت گرفتن نبردها در اطراف شهر کوبانی در سوریه

حق نشر عکس AFP
Image caption مرز ترکیه در نزدیکی کوبانی، ستونی از دود بر فراز شهر دیده می‌شود

در اطراف شهر کردنشین کوبانی در سوریه که در محاصره پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) است، نبردهای شدیدی جریان دارد و نیروهای کرد با پوشش حملات هوایی جنگنده‌های آمریکایی سعی در خنثی کردن حملات این گروه دارند.

خبرنگاران بی‌بی‌سی که در منطقه حضور دارند می‌گویند که امروز (یکشنبه ۱۳ مهر، پنجم اکتبر) صدای انفجار و رگبار گلوله بی وقفه به گوش می‌رسد و بر فراز منطقه شرقی شهر ستونی از دود دیده می‌شود.

به گفته این خبرنگاران، درگیری‌های امروز شدیدترین درگیری در هفته جاری بوده است.

شبه‌نظامیان داعش از سه هفته پیش کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه را به محاصره در آورده اند و شهر را با تانک و توپخانه زیر آتش گرفته‌اند.

اعضای مسلح داعش در روزهای اخیر حملات خود را برای اشغال این شهر شدت بخشیده‌ اند.

آنها شنبه موفق شدند تپه‌ای مشرف به شهر را به کنترل خود درآورند.

دیروز گفته شد پیکارجویان داعش وارد شهر شده‌اند، اما این موضوع را منابع موثق تایید نکردند.

به گفته یک مقام محلی کرد سوریه، پیکارجویان داعش به یک کیلومتری شهر رسیده‌اند و حملات هوایی آمریکا برای محافظت از شهر کافی نیست.

در آن سوی مرز ترکیه، در فاصله نزدیکی از کوبانی، کردها با نگرانی شاهد آتش‌باری داعش بر شهر هستند و صدای انفجارها را به وضوح می‌شنوند.

کردهای ترکیه، کوبانی را که به عربی عین العرب خوانده می‌شود، به اندازه بزرگترین شهر کردنشین ترکیه یعنی دیاربکر مهم می‌دانند.

حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای مرزی ترکیه مانع عبور کردها از مرز بسوی سوریه می‌شوند

در روزهای گذشته نیروهای مرزی ترکیه با شلیک گاز اشک آور تظاهرکنندگان کرد را در مناطق مرزی متفرق کردند.

تظاهرگنندگان به ارتش ترکیه معترض بودند که مانع عبور کردها از مرز به سمت سوریه شده بود.

این کردها قصد داشتند به نیروهایی بپیوندند که با داعش در حال نبرد هستند.

کردهای مرزنشین و کردهایی که از سراسر ترکیه به قصد کمک و همبستگی به منطقه مرزی نزدیک کوبانی آمده‌اند، نگرانند با ممانعت ارتش ترکیه از ملحق شدن نیروهای کرد به مدافعان شهر، کوبانی به دست گروه دولت اسلامی بیفتد.

در آتش‌باری های دیروز یک خمپاره‌ به خانه‌ای در خاک ترکیه، در نزدیکی مرز، اصابت کرد که باعث زخمی شدن پنج نفر شد و اکنون تخلیه مناطق مرزی ترکیه آغاز شده است.