کارمندان بعد یک هفته ناآرامی در هنگ‌کنگ به کار بازگشتند

حق نشر عکس Reuters

کارمندان دولتی در هنگ کنگ بعد از یک هفته توقف امور اداری به خاطر ادامه تظاهرات، امروز دوشنبه به سر کارهای خود بازگشته‌اند.

از شمار معترضان در خیابان‌های هنگ کنگ به شدت کاسته شده است؛ با این حال نشانی از پایان تجمع معترضان در خیابان‌ها دیده نمی‌شود.

صد‌ها معترض همچنان در خیابان‌ها چادر زده‌اند.

رئیس دولت محلی به معترضان هشدار داده بود تا دوشنبه خیابان‌ها را ترک کنند و اجازه بدهند مدرسه‌ها و اداره‌ها دوباره کار خود را از سر گیرند.

معترضان تصور می‌کردند که در صورت ترک نکردن خیابان پلیس وارد عمل خواهد شد اما تا کنون گزارشی از برخورد پلیس منتشر نشده است.

تظاهرکنندگان به سیاست چین برای برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۷ اعتراض دارند. در سال ۲۰۱۷ مردم هنگ کنگ می‌توانند برای اولین بار رئیس دولت محلی را به طور مستقیم انتخاب کنند اما با این حال نامزد‌ها باید قبلا به تایید برسند.

معترضان خواستار برگزاری انتخابات آزاد و بدون نظارت چین هستند.

جان سادورث خبرنگار بی‌بی‌سی در هنگ کنگ می‌گوید شب گذشته معترضان باقی مانده روی تشک‌هایی خوابیده بودند که در عرض بزرگراه بزرگ مرکز اقتصادی هنگ کنگ پهن شده بود.

الکس چاو، یکی از نمایندگان دانشجویان معترض به بی‌بی‌سی گفته نگران کاهش تعداد معترضان در خیابان نیست چون آن‌ها بعد از یک هفته خسته شده‌اند اما به گفته او "معترضان دوباره بازخواهند گشت."

او می‌گوید کاهش تعداد معترضان به معنی کم شدن اعتراض‌ها و عصبانیت مردم از چین نیست.

تظاهرات اخیر به عنوان یک تحصن آرام در روز ۲۲ سپتامبر شروع شد اما با توسل پلیس ضدشورش به گاز اشک آور علیه معترضان از روز یکشنبه هفته گذشته اوج گرفت.

رفتار پلیس باعث شد هزاران نفر دیگر به تجمع بپیوندند. پلیس بعد از آن پلیس از دخالت در کنترل معترضان خودداری کرد.

پکن کاملا از دولت محلی هنگ کنگ حمایت کرده و اعتراض‌ها را محکوم به شکست دانسته است.

مطالب مرتبط