محدودیت دسترسی به سایتهای اینترنتی در تاجیکستان

حق نشر عکس AFP
Image caption در دو روز اخیر کاربران شبکه اینترنت در تاجیکستان با محدودیتهایی روبرو هستند

گزارشهای رسیده حاکیست که در برخی از مناطق تاجیکستان دسترسی به شبکه جهانی اینترنت و برخی از سایتهای اجتماعی محدود شده است.

کاربران شبکه اجتماعی فیسبوک می‌گویند که از روز یکشنبه ۵ اکتبر در تاجیکستان دسترسی به این شبکه اینترنتی غیرممکن شده است.

در همین حال خبرگزاری "ایشیا پلاس" از مسدود شدن حدود ۳۰۰ تارنمای خبری در تاجیکستان خبر داده و از قول کارشناسان این اقدام دولت را به انتشار دعوت برای برگزاری تظاهرات اعتراضی در شهر دوشنبه مربوط خوانده است که در چند روز اخیر در شبکه‌های اجتماعی اینترنت دیده شده‌اند.

از جمله، در شبکه اجتماعی "فیس‌بوک" دعوتهای مخالفین دولت تاجیکستان در خارج برای شرکت مردم در تظاهرات اعتراضی علیه حکومت در یکی از میدانهای شهر دوشنبه در روز ۱۰ اکتبر سال جاری نشر شده‌اند.

دولت تاجیکستان رسما در مورد محدودیت دسترسی به اینترنت ابراز نظری نکرده، ولی به گفته کاربران اینترنت دسترسی به شبکه‌های معمولی چون "فیس‌بوک" محدود شده است.

ضمنا، در نماز عید قربان در روز یکشنبه ۵ اکتبر، در بیشتر مساجد شهر دوشنبه از نمازگزاران دعوت شد که از شرکت در همچنین (چنین) تظاهرات خودداری کنند.

این در حالیست که امروز در تاجیکستان روز تعطیل است و خبرنگاران نمی‌توانند با مقامات اداره مخابرات که مسئولیت ارائه خدمات اینترنتی را بر عهده دارد، در تماس شوند و در این زمینه سؤال کنند.

ولی بیگ صبوری، رئیس این نهاد در صحبت با خبرگزاری ایتار-تاس روسیه گفته است که در مورد این محدودیت اطلاع ندارد و احتمال دارد آن به دلیل فنی صورت گرفته باشد.

از جمله گفته می‌شود که بیشتر کاربران اینترنتی در ولایت سغد نمی‌توانند توسط مودم‌های ۳G به شبکه جهانی اینترنت پیوست بشوند.

از سوی دیگر در دو روز اخیر در خیابانهای دوشنبه تجمع نیروهای ضدشورش پلیس تاجیکستان مشاهده می‌شود. مقامات انتظامی می‌گویند که این تدابیر به دلیل تأمین امنیت در روزهای تجلیل عید قربان گرفته شده است.

ولی صاحب‌نظران می‌گویند که اخیرا پارلمان تاجیکستان به قانون این کشور تغییراتی وارد کرده و شرایط را برای محدودسازی دسترسی مردم به خدمان اینترنتی و سایر وسایل اطلاع‌رسانی، از جمله تلفن همراه فراهم کرده‌اند. به این دلیل حدس زده می‌شود که دولت تاجیکستان می‌خواهد کلیه امکانات خود را برای مبارزه احتمالی با معترضان خیابانی تمرین بکند.

مطالب مرتبط