اعتراض کردهای ترکیه به وضعیت کوبانی

حق نشر عکس AP
Image caption معترضان کرد در شهرهای مختلف ترکیه با پلیس درگیر شده‌اند

دست کم ۹ نفر در جریان اعتراض‎ کردهای ترکیه به دخالت نکردن دولت این کشور در دفاع از شهر کردنشین کوبانی سوریه کشته شده اند.

شهر کوبانی در شمال سوریه نزدیک مرز ترکیه در محاصره شبه نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قرار گرفته و بنا بر گزارش‌ها در آستانه سقوط است.

حملات تازه هوایی تحت فرماندهی آمریکا با هدف پس زدن داعش در کوبانی از صبح تا شب سه شنبه انجام شده و گزارش می شود که ممکن است حرکت داعش را کند کرده باشد.

دامنه اعترا‌ض‌ کردها به عملکرد ترکیه در قبال کوبانی به شهرهای مختلف این کشور کشیده شده است.

پلیس ترکیه برای متفرق کردن معترضان به استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش متوسل شده است.

معترضان کرد در آنکارا و استانبول با پلیس درگیر شده‌اند و مسئولان استان جنوبی ماردین ترکیه در شش محله آن مقررات منع رفت‌و آمد وضع کرده‌اند.

اعتراض کردها به ترکیه محدود نشده و در شهرهای مختلف اروپا هم اعتراض‌هایی به حمایت نکردن از نیروهای کرد در کوبانی به ویژه از جانب ترکیه صورت گرفته است.

در بروکسل کردها با ورود به ساختمان پارلمان اروپا اعتراض خود را نشان داده‌اند و در پاریس هم معترضان با پلیس درگیر شده‌اند.

در تهران تجمعی در مقابل سفارت ترکیه صورت گرفته و گروهی از ساکنان شهرهای کردنشین ایران مانند سنندج و مهاباد هم به عدم حمایت ترکیه از کردهای کوبانی در برابر داعش اعتراض کرده‌اند.

تانک‌ها و نیروهای ارتش ترکیه در مرز سوریه صف‌آرایی کرده‌اند اما وارد خاک این کشور نشده‌اند.

جنگنده‌های ائتلاف امروز سه‌شنبه ۷ اکتبر چند بار به مواضع داعش در منطقه کوبانی حمله کردند.

با این حال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز گفت که کوبانی در آستانه سقوط است و حمله هوایی آمریکا و متحدانش نمی‌تواند به تنهایی مانع از پیشروی داعش شود.

مطالب مرتبط