دولت تاجیکستان یک گروه مخالف را به دریافت کمک مالی از خارج متهم کرد

Image caption عمرعلی قوت اف در گذشته یکی از تاجران موفق در تاجیکستان خوانده می‌شد

رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخله تاجیکستان، رهبران "گروه ۲۴" را به "جنایتکاری" و دریافت "کمک مالی حامیان خارجی" متهم کرده است.

وی در صحبت با خبرگزاری ایتارتاس روسیه گفته که ساکنان تاجیکستان "از حوادث آغاز دهه ۱۹۹۰ سبق (درس) گرفته‌اند و به اغواهای (تحریکات) جدید داده نمی‌شوند."

رهبر پلیس تاجیکستان افزوده که نیروهای انتظامی توان جلوگیری از گردهمآیی‌های اعتراضی "غیرقانونی" را دارند و در صورت ضرورت می‌توانند سریعا "در حالت آماده‌باش" قرار داده شوند.

این نخستین واکنش یک مقام عالی‌رتبه تاجیکستان به دعوت سازمان موسوم به "گروه ۲۴" از مردم برای برگزاری گردهمایی اعتراضی در روزهای نزدیک در تاجیکستان است.

این گروه و طرفدارانش خواستار استعفای امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان شده‌اند.

از سوی دیگر، دادستانی کل تاجیکستان از دادگاه عالی این کشور خواسته است، که فعالیت سازمان موسوم به "گروه ۲۴"را به عنوان یک گروه افراط‌گرا در کشور ممنوع اعلام کند.

طبق بیانیه دادستانی کل تاجیکستان، این نهاد "همه مواد را در باره فعالیت این گروه جمع‌آوری کرده" و به چنین نتیجه رسیده است.

در این بیانیه آمده: "با مقصد تأمین امنیت ملی تاجیکستان صاحب‌استقلال، صلح و ثبات و بی‌خطری (امنیت) جامعه، دادستانی کل به دادگاه عالی جمهوری تاجیکستان عاید به اعلان نمودن "گروه ۲۴" همچون تشکیلات افراطگرا و منع کردن فعالیت آن عریضه دعواگی (درخواست) پیشنهاد نمود."

یک روز پس از نشر فراخوان "گروه ۲۴" در شبکه‌های اجتماعی، یعنی روز شنبه ۵ اکتبر، دسترسی مردم تاجیکستان به برخی از سایتها، از جمله فیسبوک، یوتیوب و وکانتکتی (وبسایت روسی)، شبکه‌های اجتماعی که اکثر ساکنان تاجیکستان از آنها کار می‌گیرند، مسدود شد.

اما مقامات اداره ارتباطات تاجیکستان ربط داشتن این موضوع را به فعالیت این نهاد رد کرده و در باره سبب‌های مسدود شدن شبکه‌های اجتماعی اظهار بی اطلاعی می‌کنند. با وجود این، تحلیلگران می‌گویند محدود شدن دسترسی به اینترنت به نشر فراخوان اینترنتی "گروه ۲۴" مربوط است.

شب شنبه گذشته پلیس ضدشورش تاجیکستان در اطراف ساختمانهای دولتی در مرکز شهر دوشنبه شیوه‌های مقابله با اعتراضات عمومی را تمرین کردند.

از جمله نیروهای پلیس ضدشورش مجهز با سپر و کوله و باتوم پیرامون کاخ ریاست‌جمهوری، در نزدیکی چایخانه راحت را دست‌کم برای چهار ساعت محاصره کردند و رفت و آمد در خیابان مرکزی توسط ماشینهای زرهپوش مسدود شد.

هرچند برگزاری این تمرینات از قبل اعلام نشده بود، اما به گفته منابع آگاه، این تمرینات یک نوع آزمایش آمادگی پلیس ضدشورش تاجیکستان به مقابله با برگزاری تظاهرات احتمالی است که "گروه ۲۴" برگزاری آن را در روزهای نزدیک اعلام کرده است.

گذشته از این، در وقت نماز عید قربان در همه مساجد شهر دوشنبه که اکثراً تحت کنترل مقامات دولتی فعالیت می‌کنند، امام-خطیبان فعالیت "گروه ۲۴"را مورد انتقاد قرار داده و اظهار داشتند که آنها در صددند تاجیکستان را به حوادث دهه ۱۹۹۰ میلادی، یعنی زمان آغاز جنگ شهروندی، بکشند.

در بیانیه دادستان کل تاجیکستان آمده است: "گروه مذکور (گروه ۲۴) از جانب شهروند تاجیکستان قوت‌اف، عمرعلی عزت‌اویچ که با گمانبری در ارتکاب جنایتهای وزنین (سنگین)، از قبیل قلابی و ازخودکنی (تصاحب) اموال غیر، تحت پیگرد است، تأسیس داده شده است."

در ادامه‌ این بیانیه می‌خوانیم: "مقصد اساسی آن (گروه) با راه غیرقانونی غصب کردن حاکمیت دولتی در تاجیکستان می‌باشد. قوت‌اف و دیگر نمایندگان این گروه در برآمدها خصوصیت افراطگرایانه خود مردم شریف تاجیکستان را بابت به عمل آوردن بی‌ترتیبیهای عمومی هدایت نموده، آنها را علنا به غصب کردن حاکمیت دولتی با راه زور در تاجیکستان، یعنی به صادرکنی جنایتهای مخصوصاً وزنین به مقابل اساسهای ساخت کنستیتوتسیانی (قانون اساسی) دعوت می‌کنند."

"گروه ۲۴" سال ۲۰۱۲ از سوی برخی از افراد مخالف دولت تاجیکستان در خارج از کشور تأسیس شد. عمرعلی قوت‌اف در گذشته از مؤسسان و رهبران شرکت "تاجران" در تاجیکستان بود، شرکتی که "به خانواده رئیس‌جمهور نزدیک" خوانده می‌شود.

ولی او ادعا می‌کند که افراد نزدیک به رئیس‌جمهور داراییهای او را به تصرف خود درآورده‌اند و او ناچار به فرار از تاجیکستان شده است. نخست وی به روسیه کوچ کرد و در آن جا فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرد.

در پایان سال ۲۰۱۲ آقای قوت‌اف در فرودگاه دوبی در عمارات متحده عربی بازداشت شد. دولت تاجیکستان از مقامات این کشور خواست که آقای قوت‌اف را بازداشت و به وطن استرداد کند. ولی دادگاه دوبی این درخواست را رد کرد.

طی یک سال اخیر در شبکه‌های اجتماعی سخنرانی‌های عمرعلی قوت‌اف عنوانی (برای) مردم تاجیکستان نشر شد، که در آنها آقای قوت‌اف از وضع سیاسی و اقتصادی در تاجیکستان انتقاد و مردم را به مخالفت با دولت فعلی دعوت می‌کند. ولی تا حال در تاجیکستان هیچ رویدادی به رهبری این گروه سیاسی برگزار نشده است.

مطالب مرتبط