رئیس جمهوری کنیا به اتهام نسل‌کشی محاکمه می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption کنیاتا برای حضور در جلسه دادگاه وارد لاهه شد

رسیدگی به پرونده رئیس جمهوری کنیا در ارتباط با اتهام جنایت علیه بشریت در دادگاه کیفری بین‌المللی آغاز می‌شود.

صبح روز چهارشنبه، ۱۶ مهر (۸ اکتبر)، اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنیا، وارد لاهه، هلند، شد تا با حضور در جلسه دادگاه کیفری بین‌المللی، به اتهام جنایت علیه بشریت در ارتباط با ناآرامی‌های انتخاباتی پاسخ دهد.

این نخستین بار است که رئیس یک کشور، در زمان تصدی این سمت، در این دادگاه محاکمه می‌شود. اتهامات آقای کنیاتا به نقش او در ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۷ ارتباط دارد که در حریان آن، بیش از یکهزار تن کشته شدند. رئیس جمهوری کنیا اتهامات وارده را رد کرده و گفته است که دادگاه باید اتهامات علیه او را مردود بداند و این پرونده را مختومه اعلام کند.

در جلسه روز چهارشنبه، دادگاه از آقای کنیاتا خواهد خواست توضیح دهد که آیا مقامات قضایی کنیا از تسلیم شواهد علیه او به دادگاه و همچنین حضور و ادای شهادت شهود مورد نظر دادستانی دادگاه بین‌المللی جلوگیری کرده‌اند یا نه.

ماه گذشته میلادی، دادگاه بین‌المللی، رسیدگی به پرونده را به درخواست دادستانی متوقف کرد. دادستان دادگاه گفته بود که دولت کنیا از تسلیم مدارک مورد نظر او خودداری ورزیده است.

در زمان غیبت اوهورو کنیاتا، ویلیام روتو، معاون او، سمت کفالت رئیس جمهوری را در دست خواهد داشت هر چند آقای روتو هم با اتهاماتی در ارتباط با خشونت های انتخاباتی سال ۲۰۰۷ مواجه است.

حق نشر عکس AFP
Image caption هنگام حضور کنیاتا در لاهه، روتو (چپ) کفیل رئیس جمهوری است

روز دوشنبه، رئیس جمهوری کنیا، ضمن تاکید بر بیگناهی خود، گفت که وجدانش آسوده است. وی در سخنانی در پارلمان کنیا گفت که به عنوان یک فرد عادی در دادگاه حضور می‌یابد تا به "حاکمیت ملی" کنیا خدشه‌ای وارد نشود.

دادگاه بین‌المللی گفته است که با وجود اینکه آقای کنیاتا رئیس یک کشور است، تمهیدات ویژه‌ای برای حضور او در جلسه محاکمه منظور نشده است و با او نیز مانند هر متهم دیگری رفتار خواهد شد. حدود یکصد تن از مقامات کنیایی آقای کنیاتا را در این سفر همراهی می‌کنند.

رئیس کمیسیون حقوق بشر کنیا، حضور رئیس جمهوری در دادگاه را اقدامی مثبت توصیف کرده و دادستان دادگاه بین‌المللی نیز گفته است که حضور آقای کنیاتا نشان می‌دهد که "آفریقا در حال اصلاح و تحول است."

حق نشر عکس AFP
Image caption اتهامات کنیاتا به خشونت های انتخاباتی هفت سال پیش ارتباط دارد

اوهورو کنیاتا با پنج مورد اتهام مرتبط با نسل‌کشی در جریان انتخابات سال ۲۰۰۷ مواجه است که بدترین مورد خشونت در این کشور از زمان کسب استقلال در سال ١٩٦٣ توصیف شده است. وی از طرفداران موای کیباکی، رئیس جمهوری سابق بود که برنده انتخابات آن سال معرفی شد در حالیکه رایلا اودینگو، رقیب انتخاباتی او، دولت را به تقلب در انتخابات متهم می‌کرد.

اختلاف بر سر نتیجه انتخابات به تدریج جنبه قومی به خود گرفت و باعث برخورد بین گروه قومی کیکویو، گروه قومی آقایان کنیاتا و کیباکی، و سایر اقوام کنیا شد. آقای کنیاتا متهم است که همراه با آقای کیباکی در سازماندهی گروه‌هایی از افراد قوم کیکویو به منظور حمله به سایر اقوام دست داشته است.

خشونت‌های سال ۲۰۰۷ سرانجام با مصالحه بین رهبران سیاسی خاتمه یافت و موای کیباکی تا سال ۲۰۱۳ سمت ریاست جمهوری را در دست داشت. در انتخابات آن سال، اوهورو کنیاتا به این مقام انتخاب شد.

دادگاه کیفری بین المللی از سال ۲۰۰۲ براساس معاهده رم، که یک پیمان چند جانبه است، کار خود را آغاز کرد. ماموریت این دادگاه رسیدگی به اتهامات مرتبط با جنایت علیه بشریت، نسل کشی و جرایم جنگی است و در حال حاضر یکصد و بیست و دو کشور، از جمله کنیا، با امضای معاهده رم، در آن عضویت دارند.

حوزه دادرسی دادگاه شامل وقوع جرایم در کشورهای عضو است و در مورد کشورهای غیر عضو، شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند پرونده‌های اتهامی را به دادگاه ارجاع دهد.

مطالب مرتبط