نماینده ویژه سازمان ملل: جهانیان از تجاوز و قتل عام در کوبانی جلوگیری کنند

حق نشر عکس AFP
Image caption دو میستورا سقوط کوبانی را فاجعه انسانی توصیف کرده است

یک مقام سازمان ملل متحد در مورد بروز فاجعه انسانی در صورت سقوط شهر کوبانی به دست نیروهای دولت اسلامی - داعش - هشدار داده است.

استفان دو میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که نتیجه تسلط نیروهای دولت اسلامی بر شهر کردنشین کوبانی، "قتل عام و تجاوز" خواهد بود.

آقای دو میستورا با یادآوری اقدامات قبلی نیروهای داعش پس از تسلط بر شهرهای دیگر، گفته است: "جهانیان شاهد بوده‌اند که بر سر شهرهایی که به دست این گروه تروریستی سقوط می‌کند چه می‌آید: قتل عام، فاجعه انسانی، تجاوز جنسی و خشونت خوفناک."

وی گفته است که سقوط کوبانی به منزله تهدیدی جدید علیه ترکیه نیز خواهد بود و افزوده است: "آنچه که اینک مورد نیاز است، اقدام قاطعانه و فوری جامعه جهانی برای نجات کوبانی است."

اظهارات نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در حالی منتشر می‌شود که نبرد بین نیروهای کرد مدافع کوبانی و نفرات داعش مستقر در اطراف شهر همچنان ادامه دارد. برخی منابع از ادامه پیشروی نفرات داعش خبر داده و برخی دیگر گفته‌اند که با تشدید حملات هوایی نیروی هوایی آمریکا و کشورهای عرب عضو ائتلاف بین‌المللی به مواضع داعش، این پیشروی متوقف شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا تا کنون مانع از سقوط کوبانی شده است

شهر کوبانی در شمال سوریه و نزدیک مرز با ترکیه واقع شده و خبرنگار بی‌بی‌سی که از داخل مرز ترکیه گزارش می‌دهد، گفته است که تشخیص دقیق جریان نبرد دشوار است زیرا تعداد مدافعان کرد کوبانی از نیروهای داعش کمتر و تجهیزات آنان ضعیف‌تر است.

به گزارش خبرنگار بی بی سی، نیروهای کرد گفته‌اند که حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا باعث تقویت روحیه آنان شده و در نظر دارند به عملیات تهاجمی علیه مواضع داعش دست بزنند.

تلاش نیروهای دولت اسلامی برای تصرف کوبانی از چند هفته پیش آغاز شد و به نظر می رسد که رهبر این گروه اینک قوای بیشتری را برای شکست دادن مدافعان این شهر به جبهه اعزام کرده است.

روز گذشته، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفت که شکست داعش تنها از طریق عملیات هوایی امکان ندارد و مستلزم عملیات زمینی است. وی در عین حال تاکید کرد که چنین عملیاتی باید به ابتکار و توسط جامعه بین‌المللی به اجرا گذاشته شود و به این ترتیب، اعزام ارتش ترکیه برای نجات کوبانی را در حال حاضر منتفی دانست.

هفته گذشته پارلمان ترکیه به دولت اجازه داد برای مقابله با گروه‌های جهادی در عراق و سوریه وارد عملیات نظامی شود و همچنین از نیروهای سایر کشورهای درگیر در جنگ علیه این گروه‌ها حمایت کند، اما دولت ترکیه هنوز در این زمینه اقدامی نکرده است.

مطالب مرتبط