آمریکا: استراتژی مقابله با داعش تغییر می‌کند

حق نشر عکس EPA

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که استراتژی مقابله با گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) در آینده بسیار نزدیک دگرگون می‌شود؛ از جمله بنا است نقش نظامی ترکیه در نبرد با داعش مشخص شود.

او افزود: "ستادهای فرماندهی و زیرساخت‌های گروه دولت اسلامی اهداف بمباران های اولیه ما بود تا توانایی این گروه برای جنگ را تضعیف کنیم نه فقط توانایی جنگی‌اش در کوبانی بلکه در سراسر سوریه و عراق. معتقدم که در ظرف چند ساعت و چند روز آینده خواهید دید که این استراتژی متحول خواهد شد."

اما آقای کری در مورد جزئیات اقداماتی که به این تحولات خواهد انجامید اظهاراتی نکرد.

وزیر امور خارجه آمریکا این سخنان را امروز (چهارشنبه ۸ اکتبر ) در کنفرانس خبری مشترک آقای کری با فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا در واشنگتن مطرح کرد.

آقای کری همچنین گفت که طرح ایجاد منطقه حائل در مرز سوریه و ترکیه ارزش آن را دارد که به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

در همین دابطه فلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا، ایجاد منطقه حائل در سوریه را رد نکرد و گفت: "ایده ایجاد منطقه حائل پیشنهادی است که مطرح شده است. ما باید با کشورهای متحد و دوست هدف از برقراری و کارکرد آن را بررسی کنیم. البته مسلم است که من توسل به این گزینه را رد نمی کنم."

تشدید نبردها در کوبانی

اظهارات وزیر خارجه آمریکا درباره "تحول در استراتژی" مقابله با نیروهای داعش درحالی عنوان شده است که بر اساس گزارشها نبرد در شهر کوبانی، میان کردها و افراطگرایان داعش، شدت گرفته است.

برای کنترل حومه شرقی شهر کردنشین کوبانی سوریه درگیری‌های سنگینی در جریان است و پیکارجویان گروه داعش در صدد تحکیم و تقویت مواضع خود در این منطقه هستند.

صدای تیراندازی و انفجار نارنجک به گوش می‌رسد و بر فراز ساختمان‌هایی که آتش گرفته‌اند، دود غلیظ سیاهی به چشم می‌خورد.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا امروز در حمایت از کردهایی که سعی در عقب راندن افراد داعش دارند، دست به حملات هوایی گسترده زده است.

نیروهای کرد می‌گویند که حملات هوایی موثر بوده است.

در همین حال در ترکیه، اعتراضات کردها به دولت این کشور به حدود سی شهر کشیده شده است.

۱۸ نفر در این خشونت ها کشته شده اند.

در چندین شهر کردنشین، عموما در جنوب شرق ترکیه مقررات منع رفت و آمد اعمال شده و ناآرامی ها به شهرهای بزرگ، از جمله آنکارا و استانبول هم کشیده شده است.

ترکیه تا کنون از مداخله نظامی در کوبانی خودداری کرده و همچنین اجازه نداده است که کردها برای شرکت در نبرد از مناطق مرزی ترکیه وارد سوریه بشوند.

هشدار نسبت به 'تجاوز و قتل‌عام'

استفان دو میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، در مصاحبه با بی‌بی‌سی در مورد بروز فاجعه انسانی در صورت سقوط شهر کوبانی به دست نیروهای دولت اسلامی -داعش- هشدار داده است.

وی گفته است که نتیجه تسلط نیروهای دولت اسلامی بر شهر کردنشین کوبانی، "قتل عام و تجاوز" خواهد بود.

به گفته نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، سقوط کوبانی تهدیدی جدید علیه ترکیه نیز خواهد بود.

مطالب مرتبط