مرگ بیمار ابولا در آمریکا؛ تدابیر تازه نظارتی در فرودگاه ها

حق نشر عکس
Image caption آقای دانکن در لیبریا مبتلا شد بعد به آمریکا سفر کرد

یک مرد اهل لیبریا که اولین کسی بود که ابتلای او به ویروس ابولا در داخل آمریکا تشخیص داده شده بود در بیمارستانی در تگزاس درگذشته است.

توماس اریک دانکن، ۴۲ ساله، که در لیبریا به ویروس ابولا آلوده شد در بیمارستانی در شهر دالاس با داروهای آزمایشی تحت مداوا بود.

پیشتر آمریکا تدابیر نظارتی تازه ای را در نقاط ورودی کشور برای چک کردن مسافران برای کشف این ویروس اعلام کرد.

این بیماری تاکنون حداقل ۳۸۶۵ نفر را عمدتا در لیبریا، سیرالئون و گینه کشته است.

سخنگوی بیمارستان پرسبیتریان در دالاس گفت: "با کمال تاسف و یاس عمیق قلبی شما را از مرگ توماس اریک دانکن در ساعت ۷:۵۱ صبح امروز آگاه می کنم."

این خبر لختی پس از آنکه جان کری وزیر خارجه آمریکا کلیه کشورها را ترغیب کرد تدابیر مقابله با ویروس ابولا را تشدید کنند منتشر شد.

او در کنفرانس خبری مشترکی با فیلیپ هاموند همتای بریتانیایی خود گفت: "کشورهای بیشتری می توانند و باید این تدابیر را تشدید کنند."

آمریکا قول داده است تا چهار هزار سرباز را در منطقه غرب آفریقا مستقر کند و بریتانیا درحال اعزام ۷۵۰ خدمه نظامی به سیرالئون است. آنها از جمله به ایجاد تاسیسات درمانی کمک خواهند کرد.

بیماری آقای دانکن که در کشورش به عنوان راننده کار می کرد در روز ۳۰ سپتامبر در شهر دالاس تگزاس تشخیص داده شد. او چند روز قبل از آن با پروازی از مونروویا از طریق بروکسل وارد آمریکا شده بود.

او چند روز بعد از ورود به آمریکا بیمار شد اما حتی بعد از مطلع کردن خدمه پزشکی از اینکه از لیبریا آمده با تجویز آنتی بیوتیک روانه خانه شد.

او چهار روز بعد قرنطینه شد اما حالش رو به وخامت گذاشت و این هفته با داروهای آزمایشی تحت درمان قرار گرفت.

ده نفر که با او تماس داشته اند برای ظهور علائم بیماری تحت نظر هستند.

در پی تشخیص بیماری آقای دانکن، اولین مورد شیوع بیماری در خارج آفریقا در اسپانیا تایید شد، در پرستاری که دو قربانی ابولا را درمان می کرد.

ترزا رومرو اولین کسی است که تصور می شود در خارج از آفریقای غربی مبتلا شده باشد.

در سایر تحولات:‌

  • بریتانیا درحال اعزام ۷۵۰ خدمه نظامی به سیرالئون برای کمک به ایجاد یک مرکز درمانی ابولاست.
  • بانک جهانی اخطار داده که هزینه اقتصادی ویروس ابولا می تواند از ۳۲ میلیارد دلار فراتر رود.
  • درحالی که دانکن اولین کسی بود که بیماری اش در آمریکا شناسایی شد، سه امدادگر و یک عکاس خبری آمریکایی در لیبریا آلوده شدند. سه نفر آنها خوب شده اند.
  • تدابیر نظارتی تازه در شیکاگو، نیویورک، واشنگتن و آتلانتا به اجرا گذاشته می شود هرچند عفونت آقای دانکن در چنین مراکزی شناسایی نمی شد چون هنگام ورود او به کشور هنوز علائم بیماری ظاهر نشده بود.
  • ابولا از طریق تماس با مایعات بدن بیمار منتقل می شود و تنها راه متوقف کردن شیوع قرنطینه افراد مبتلاست.
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط