رهبر حوثی‌های یمن خواستار ادامه تظاهرات شد

حق نشر عکس
Image caption بالاگرفتن دور تازه اختلاف میان حوثی‌ها و حکومت مرکزی باعث تاخیر در اجرای توافق صلحی می‌شود که دو هفته قبل به امضای طرفین رسید

عبدالملک الحوثی، رهبر شبه نظامیان حوثی در یمن، با رد نامزد پیشنهادی رییس جمهوری برای تشکیل کابینه، هوادارانش را به ادامه تظاهرات فراخوانده است.

رهبر حوثی‌ها روز چهارشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت تظاهرات در صنعا با هدف "تصحیح این خطا" صورت می گیرد.

یک روز قبل، عبد ربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن، رییس دفتر خود، احمد عوض بن مبارک، را به عنوان نخست وزیر تازه مامور تشکیل کابینه کرد اما رهبر حوثی‌ها می گوید باید در این تصمیم تجدید نظر شود.

عبدالملک الحوثی گفت: "آنچه اکنون یمن نیاز دارد نخست وزیری مستقل است که بتواند مسئولیت پیشبرد یمن در دوران انتقالی را به عهده گیرد. ما از این انتخاب متعجب شدیم."

به گفته رهبر حوثی‌ها، رییس جمهوری یمن بدون توافق همه گروه‌های سیاسی، احمد عوض بن مبارک را برگزیده و این کار "پس از ملاقات با سفیر آمریکا" انجام شده است.

حوثی ها که خود را انصارالله معرفی می کنند نخست وزیر تازه را "سرسپرده آمریکا" می نامند.

حوثی‌ها که اغلب شیعیان زیدی هستند می گویند با دخالت کشورهای خارجی در امور یمن مخالفند اما گروه‌های مخالف، آنها را متهم می کنند که از حمایت ایران برخوردارند.

بالاگرفتن دور تازه اختلاف میان حوثی‌ها و حکومت مرکزی باعث تاخیر در اجرای توافق صلحی می شود که دو هفته قبل به امضای طرفین رسید.

Image caption حوثی‌ها نخست وزیر تازه، احمد عوض بن مبارک، را "سرسپرده آمریکا" می‌نامند

پس از آنکه شبه نظامیان حوثی در ۲۱ سپتامبر با هجوم به صنعا ساختمان‌های دولتی را اشغال کردند با میانجیگری سازمان ملل متحد توافق کردند که پس از معرفی نخست وزیر تازه که تکنوکرات باشد، پایتخت را ترک کنند.

حوثی ها خواهان مشارکت سیاسی بیشتر در اداره کشور هستند و از اواسط تابستان در واکنش به حذف یارانه‌های نفتی، اعتراض‌های ضد دولتی را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، سبا، انتخاب بن مبارک با موافقت نمایندگان همه گروه‌های سیاسی صورت گرفته است اما حوثی‌ها می گویند نماینده آنها در اعتراض به این تصمیم، مذاکرات را ترک کرده بود.

القاعده در جنوب

حق نشر عکس Reuters
Image caption شاخه القاعده در یمن پیشتر در واکنش به تحولات صنعا گفته بود که در دفاع از سنی‌های این کشور با شبه نظامیان حوثی خواهد جنگید

بحران سیاسی در پایتخت یمن درحالیست که بامداد چهارشنبه شبه نظامیان القاعده با هجوم به ساختمان‌های دولتی در جنوب این کشور ۹ نفر را کشتند.

به گزارش خبرگزاری سبا، گروه القاعده در حمله به اماکن دولتی در شهر البیضا از خودروهای بمب گذاری شده استفاده کرده است.

شاخه القاعده در یمن پیشتر در واکنش به تحولات صنعا گفته بود که در دفاع از سنی‌های این کشور با شبه نظامیان حوثی خواهد جنگید.

گروه القاعده، با اشاره به حمایت حکومت ایران از حوثی‌های یمن، پیروزی حوثی ها در تصرف صنعا را "نتیجه توطئه ایران" نامیده بود.

مطالب مرتبط