جنجال بر سر حضور یک زن عربستانی با روبنده در ورزشگاه فوتبال

حق نشر عکس Getty
Image caption عکس گروهی از زنان فوتبالدوست عربستان سعودی به هنگام تماشای مسابقه نیمه نهایی جام قهرمانی باشگاههای آسیا

یک زن سعودی دوستدار فوتبال که تیم مورد علاقه خود را تشویق می‌کرد، خشم مردان این کشور را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است.

تیم او در آن مسابقه شکست خورد و شاید به همین خاطر او، ناراضی و سرخورده بود.

باشگاه الهلال عربستان در چهارچوب قهرمانی باشگاههای آسیا با نتیجه دو بر یک از باشگاه اماراتی العین شکست خورد.

فیلم یک قسمت از این مسابقه ۴۰۰ هزار بار روی یوتیوپ مشاهده شده است. اما دلیل اظهارنظرهای تند و خشمگینانه طرفداران الهلال خطای خطرناک حریف روی یکی از بازیکنان این تیم نبود.

به دنبال این خطا، دوربین روی یک هوادار خشمگین تیم الهلال تمرکز کرد که یک زن کاملا پوشیده در عبا و نقاب سیاه بود.

در عربستان سعودی زنان حق ورود به استادیوم و تماشای مسابقات فوتبال را ندارند. اما چون این مسابقه در امارات برگزار می شد او همراه تعداد دیگری از زنان توانسته بودند به استادیوم بروند و تیم خود را تشویق کنند.

بیش از ۹۰۰ نفر در مورد این فیلم اظهار نظر کرده که اکثر آنها مردان بسیار خشمگین هستند که از این زن و دوستانش به خاطر ورود به یک استادیوم پر از مرد به شدت انتقاد کرده اند.

یکی از این مردها نوشته:"زنان که به فوتبال علاقه ای ندارند پس چرا برای تماشای مسابقه به استادیوم می روند؟" مرد دیگری نوشته است:"مگر این زن مرد ندارد؟ جای او در خانه است."

بسیاری از کسانی که با ورود زنان به استادیوم ها مخالفت می کنند مدعی هستند که حضور زنان در استادیوم‌ها، مشوق رفتار غیراخلاقی و گناهکارانه است. برخی دیگر می گویند که زنان در این محیط ها در معرض آزار و اذیت هستند.

لینا المعینا، ورزشکار سابق و از طرفداران تشویق دختران به ورزش در عربستان سعودی، با این نظر که زنان به خاطر پرهیز از اذیت و آزار باید در خانه بمانند به شدت مخالف است. او می گوید:" زنان همه جا، چه در خیابانها و چه در مراکز خرید، مورد بی احترامی و آزار قرار می گیرند. بنابراین من درک نمی کنم که استادیوم با سایر اماکن عمومی چه فرقی دارد؟"

او می‌گوید: "چرا ما زنها به خاطر رفتار مردها باید مجازات شویم؟" او معتقد است که این طرز فکر ممکن است در حال تغییر باشد و می افزاید:" امروزه به نسبت یک دهه قبل ورزش زنان و مشارکت آنها در اجتماعات ورزش تا حدی پذیرفته شده است."

گزارش روزنامه های عربستان سعودی حاکی از آن است که دولت قصد دارد در استادیوم ها قسمت جداگانه ای برای زنان بسازد.