هیات دولت وحدت ملی فلسطینی اولین نشست خود را برگزار می‌کند

حق نشر عکس EPA
Image caption حمدالله ریاست دولت وحدت ملی را برعهده دارد

نخستین جلسه کابینه در دولت وحدت ملی فلسطینی با حضور اعضای گروه های رقیب برگزار می شود.

روز پنجشنبه، ١٧ مهر (٩ اکتبر)، شماری از وزیران دولت وحدت ملی فلسطینی از کرانه باختری رود اردن عازم شهر غزه شدند تا در اولین جلسه کابینه دولت وحدت ملی شرکت کنند. دوازده تن از اعضای کابینه وحدت ملی با عبور از گذرگاه مرزی ارز بین اسرائیل و نوار غزه، در جلسه کابینه شرکت خواهند کرد.

دولت وحدت ملی براساس توافق بین دو جناح رقیب فلسطینی - جنبش فتح و جنبش اسلامگرای حماس - تشکیل شده و نخستین جلسه خود را سه روز قبل از اجلاس بین‌المللی کمک به بازسازی غزه تشکیل می‌دهد.

در ژوئن سال ٢٠٠٧، پس از یک دوره درگیری خونین بین شبه‌نظامیان گروه حماس و نیروهای امنیتی وفادار به تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری جنبش فتح، حماس ماموران تشکیلات خودگردان را از نوار غزه اخراج کرد و با عنوان دولت فلسطین، بر این بخش از سرزمین های فلسطینی مسلط شد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی به رهبری محمود عباس دولت حماس در غزه را غیرقانونی اعلام کرد و از آن زمان، حوزه اختیارات دولت فلسطینی مستقر در شهر رام‌الله به سرزمین های فلسطینی واقع در کرانه باختری رود اردن محدود بوده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption دولت وحدت ملی توسط محمود عباس منصوب شده است

ار اوایل ژوئیه تا اواخر اوت سال جاری، درگیری گسترده‌ای بین اسرائیل و حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی مستقر در نوار غزه روی داد که تلفات سنگینی را به ساکنان غزه وارد آورد و ویرانی گسترده‌ای را برجای گذاشت. بازسازی خرابی‌های جنگ اخیر بدون دریافت کمک بین‌المللی ناممکن است. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، گفته است که برای بازسازی غزه و تامین سایر نیازهای مالی فلسطینیان به چهار میلیارد دلار کمک خارجی نیاز است.

اگرچه جنبش حماس از حمایت مالی برخی کشورها، به خصوص ایران برخوردار است، اما به نظر نمی‌رسد که منابع مالی برای بازسازی غزه و تامین بودجه لازم برای اداره امور غزه بدون توسل به جامعه جهانی، به خصوص کشورهای غربی، امکانپذیر باشد.

جنبش حماس موجودیت اسرائیل و پیمان صلح آن کشور و فلسطینیان را به رسمیت نمی‌شناسد و خواستار مبارزه مسلحانه تا تشکیل کشور فلسطین در "اراضی اشغالی" است که از جمله شامل کشور کنونی اسرائیل هم می‌شود. ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای غربی این گروه را یک سازمان تروریستی می‌دانند و از کمک مالی و ارتباط با آن خودداری می‌ورزند.

حق نشر عکس Getty
Image caption ترمیم خرابی‌های غزه بدون دریافت کمک وسیع خارجی امکانپذیر نخواهد بود

تلاش برای آشتی دو جناح رقیب فلسطینی و حل و فصل مشکل دولت دوگانه فلسطینی از چند ماه پیش در جریان بوده و با وجود ابراز علاقه هر دو طرف به تشکیل دولت وحدت ملی، توافق نهایی تا ماه سپتامبر و پایان جنگ اخیر غزه به دست نیامد. دو هفته پیش، محمود عباس و نمایندگان حماس در جلسه‌ای به میزبانی مصر با ترکیب دولت وحدت ملی و آغاز به کار آن موافقت کردند.

ریاست کابینه جدید را رامی حمدالله در سمت نخست وزیر برعهده دارد و این دولت رسما توسط محمود عباس منصوب شده است.

جنبش حماس گفته است دولت تحت تسلط خود در غزه را منحل می‌کند تا دولت وحدت ملی بتواند اداره امور تمامی سرزمین‌های فلسطینی را در دست بگیرد اما حاضر به منحل کردن نیروی شبه‌نظامی و گروه های مسلح وابسته به خود نشده است.