'گروه 24' در تاجیکستان 'افراطگرا و ممنوع' اعلام شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دادگاه عالی تاجیکستان فعالیت "گروه 24"را در قلمرو کشور ممنوع اعلام کرد

دادگاه عالی تاجیکستان سازمان موسوم به "گروه ۲۴" به رهبری عمرعلی قوت اف را که از مخالفان دولت امامعلی رحمان است، افراطگرا خوانده و فعالیتش را در قلمرو این کشور ممنوع اعلام کرد.

روز پنج‌شنبه‌ ۹ اکتبر سلامت حکیم‌آوا، قاضی پرونده، در حضور خبرنگاران تاکید کرد که این تصمیم در پی درخواست دادستانی کل تاجیکستان گرفته شده است.

به گفته وی، مدارک جمع‌آوری شده ثابت می‌سازد که عمرعلی قوت اف، رهبر "گروه ۲۴" که در خارج از کشور به سر می‌برد، در مصاحبه‌های خود ساکنان تاجیکستان را به برکناری دولت فعلی دعوت کرده و از سیاست اقتصادی آن پیوسته انتقاد می‌کند.

موضوع فعالیت "گروه ۲۴" در این اواخر در جامعه زیاد مطرح است. بویژه بعد از آنکه آقای قوت اف و رهبران برخی دیگر از گروههای مخالف در شبکه اجتماعی فیسبوک مردم را به گردهمایی اعتراضی علیه دولت در پایتخت فرا خواندند.

در پی این فراخوان دادستانی کل تاجیکستان از دادگاه عالی خواست که این گروه را افراطگرا خوانده و فعالیتش را در کشور ممنوع اعلام کرده شود. درست بعد از سه روز این درخواست، دادگاه عالی رأی خود را اعلام کرد.

"گروه ۲۴" در سال ۲۰۱۲ از سوی عمرعلی قوت اف، تاجر ناراضی که ترک تاجیکستان کرده بود و گروهی از هم‌اندیشانش در خارج از کشور تأسیس شد. آقای قوت اف در پایان سال ۲۰۱۲ در امارات متحده عربی بازداشت شد. هرچند دولت تاجیکستان آن زمان خواسته بود که آقای قوت اف به کشور مسترد شود، ولی دادگاهی در دبی این درخواست را رد کرد.

طی این سالها عمرعلی قوت اف و هوادارانش در خارج از کشور پیوسته از دولت تاجیکستان انتقاد کرده و ماه گذشته خواستار آن شده بودند، که آقای رحمان داوطلبانه استعفا کند. به علت عدم واکنش به این پیشنهاد "گروه ۲۴" ساکنان را به گردهمایی اعتراضی فرا خوانده است.

احتمالا این امر موجب شد که وزارت امور داخلی تاجیکستان در هفته گذشته در خیابانهای مرکزی شهر دوشنبه تمرینات واحدهای ضدشورشی پلیس را برگزار کند.

همزمان دسترسی ساکنان به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، نظیر فیسبوک، بسیار محدود شد و به گفته منابع محلی، ساکنان برخی از مناطق تاجیکستان، از جمله استان سغد، از امکان دسترسی به شبکه جهانی اینترنت کاملا محروم شده‌اند.

رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخله تاجیکستان، اخیراً در صحبت با خبرگزاری ایتار-تاس روسیه فعالان "گروه ۲۴"را "جینایتکار" خواند و گفت ساکنان کشور از آنها پشتیبانی نمی‌کنند، زیرا به گفته او، عواقب جنگ داخلی از ذهن مردم شسته نشده است.

تصمیم برگزاری تظاهرات اعتراضی "گروه ۲۴" و چند گروه دیگر منجر شد که برخی از رهبران احزاب مخالف، نظیر حزب نهضت اسلامی و حزب سوسیال-دموکرات، نیز موضع خود را در قبال این اقدام روشن کنند.

شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با این فراخوان مخالفت خود را اعلام کرده و از مردم خواست که در گردهمایی حاضر نشوند. رحمت الله زایراف، رهبر سوسیال-دموکراتها، در صحبت با بی بی سی اظهار داشت که برگزاری این گردهمایی مغایر با مقررات برگزاری همایشها در تاجیکستان است.

در همین حال در روزهای اخیر در خیابانهای شهر دوشنبه حضور مأموران انتظامی و وسایل نقلیه ضدشورشی پلیس به مشاهده رسیده است.

همزمان در جاده‌های ورودی به شهر دوشنبه زرهپوشها قرار گرفته و مأموران پلیس همه خودروهای را که به پایتخت تاجیکستان وارد می‌شوند، بازرسی می‌کنند.

در هفته گذشته به هنگام نماز عید قربان در مساجد دوشنبه خطیبان از مسلمانان دعوت می‌کردند که از شرکت در گردهمایی اعتراضی خودداری کنند.

مطالب مرتبط