حملات هوایی تازه آمریکا به گروه دولت اسلامی در کوبانی

حق نشر عکس Getty
Image caption نیروهای کرد با وجود خودداری ترکیه از اعزام نیرو به کوبانی به مقاومت در برابر گروه دولت اسلامی ادامه می دهند

ارتش آمریکا با انتشار بیانیه ای از حملات هوایی تازه به مواضع شبه نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) در حوالی شهر کردنشین کوبانی سوریه خبر داده است.

در بیانیه منتشر شده آمده است که بمب افکن های آمریکایی ۹ هدف پیکارجویان از جمله یک ساختمان، یک دستگاه تانک و یک قبضه مسلسل سنگین را در جنوب کوبانی بمباران کرده اند.

آمریکا می گوید یک واحد بزرگ نیروهای گروه دولت اسلامی و دو واحد کوچک را نیز در شمال کوبانی هدف قرار داده است.

هم زمان با تشدید بمباران های آمریکا، گزارش ها حاکیست که شبه نظامیان کرد که از شهر کوبانی دفاع می کنند هنوز بیشتر بخش های شهر را کنترل می کنند.

کوبانی در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه واقع است و چندی است که به عنوان نماد مقاومت در برابر پیکارجویان دولت اسلامی در کانون توجه جهانی قرار گرفته است.

مقامات نظامی آمریکا می گویند که حملات هوایی به تنهایی مانع از سقوط این شهر نخواهد شد. با این وجود در ظرف ۷۲ ساعت گذشته حملات هوایی جنگنده های آمریکایی در دفاع از کوبانی شدت گرفته است.

با وجود رایزنی های فشرده‌ آمریکا، ترکیه صراحتا دخالت نظامی برای کمک به این شهر کردنشین را رد کرده است.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، می‌گوید که نمی‌توان انتظار داشت ترکیه راسا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی اقدام کند.

او روز پنجشنبه پس از مذاکره با فرمانده جدید ناتو، ینس اشتولتبرگ، خواهان ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه شد.

او گفت: "این واقع‌بینانه نیست که انتظار داشته باشیم ترکیه راسا به عملیات زمینی [علیه داعش] دست بزند."

"ما در حال مذاکره هستیم و وقتی به تصمیمی مشترک برسیم ترکیه از ایفای نقش خود سر باز نخواهد زد."

پیکارجویان داعش چند هفته است که شهر کوبانی را محاصره کرده‌اند و درگیری‌های شدید در این منطقه ادامه دارد. گفته می‌شود که بخش‌هایی از شهر به دست آنان افتاده است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که شب گذشته یک مقر نیروهای مسلح کرد به دست پیکارجویان داعش افتاده و فرمانده و سربازان آن کشته شدند. به گفته این گروه همچنین ٤٢ عضو داعش در درگیری‌های چهارشنبه کوبانی کشته شدند.

دولت ترکیه تحت فشار شدید است که به گروه‌های کرد که در کوبانی می‌جنگند کمک کند.

به گفته یکی از رهبران کرد دو محله شهر شب گذشته به دست پیکارجویان داعش افتاده است. فعالان سوری می‌گویند داعش هم‌اکنون کنترل یک سوم شهر را در اختیار گرفته است.

آمریکا و چند کشور دیگر داعش را در سوریه و عراق مورد حملات هوایی قرار داده‌اند، اما ترکیه در این باره موضع محتاطانه‌ای گرفته و از جمله به آمریکا اجازه نداده است که حملات هوایی را از پایگاه هایی در ترکیه انجام دهد.

اختلافات ترکیه با اقلیت کرد این کشور و سابقه درگیری نظامی طولانی با حزب کارگران کردستان یکی از دلایل این موضعگیری ترکیه دانسته می‌‍شود.

اعتراض به سیاست دولت ترکیه در قبال کوبانی، که به برخورد معترضان با پلیس و گروه‌های اسلام‌گرا و ملی‌گرا انجامیده، تاکنون بیش از ٢٠ کشته بر جای گذاشته است. روز گذشته هم شهرهای ترکیه صحنه اعتراض‌هایی بود و معترضان در مواردی با پلیس درگیر شدند.

حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس BBC World Service
حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط