حزب مخالف اتحادیه اروپا برنده انتخابات میاندوره‌ای در بریتانیا شد

حق نشر عکس Getty
Image caption کارسول (راست) با پیروزی بر رقبای خود از حزب کارگر و محافظه کار نخستین نماینده یوکیپ در پارلمان بریتانیاست

یک حزب مخالف ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا نخستین کرسی خود را در پارلمان این کشور به دست آورده است.

بامداد جمعه، ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر) اعلام نتیجه شمارش آرادر انتخابات میاندوره‌ای حوزه انتخابیه کلاکتون، که نماینده قبلی آن از حزب حاکم محافظه کار بود، نشان داد که حزب "استقلال پادشاهی متحده - یوکیپ" توانسته است در این انتخابات به پیروزی چشمگیری دست یابد.

دوگلاس کارسول، نامزد این حزب، که پیشتر نماینده حزب حاکم محافظه کار در مجلس عوام بود، توانسته است حدود شصت درصد کل آرا را به دست آورد و به عنوان نخستین نماینده یوکیپ به محلس عوام بریتانیا راه یابد.

در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۰، آقای کارسول به عنوان نامزد حزب محافظه کار بیش از نیمی از آرا را کسب کرده بود اما اخیرا در اعتراض به سیاست دولت در قبال عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا، از این حزب کناره گرفت و به حزب یوکپپ پیوست. میزان آرای نامزد حزب محافظه کار در انتخابات میاندوره ای اخیر کمتر از ۲۵ درصد کل آرا بوده است.

حق نشر عکس PA
Image caption فاراژ (راست) ورود کارسول به مجلس عوام را "زلزله سیاسی" توصیف کرده است

شمار آرا نامزد حزب لیبرال دموکرات، سومین حزب بزرگ بریتانیا و عضو دولت ائتلافی کنونی، به حداقل قانونی نرسید و وثیقه انتخاباتی او ضبط شد. براساس قوانین انتخاباتی بریتانیا، هر شهروندی می‌تواند به عنوان نامزد در انتخابات پارلمانی شرکت کند اما هریک از نامزدها باید هنگام نام‌نویسی مبلغ پانصد پوند را به عنوان وثیقه بسپارد و وثیقه کسانی که تعداد آرا آنان از ۵ درصد کل آرا کمتر باشد، بازگردانده نمی‌شود.

در این حوزه انتخابیه، حزب کارگر، دومین حزب بزرگ بریتانیا و حزب اصلی مخالف در پارلمان، در رده سوم قرار گرفت.

همچنین، در انتخابات میاندوره‌ای در حوزه انتخابیه هیوود و میدلتون، که کرسی آن به طور سنتی در اختیار حزب کارگر بوده است، نامزد یوکیپ حدود چهل درصد آرا را کسب کرد و در رده دوم قرار گرفت.

نایجل فاراژ، رهبر حزب یوکیپ و یکی از نمایندگان بریتانیا در پارلمان اروپا، با ابراز شادمانی از ورود حزب به پارلمان، این واقعه را "زلزله سیاسی" توصیف کرد و گفت که "تشکیلات سیاسی سه حزبی" باید از این پس یوکیپ را هم به عنوان یک قدرت عمده در صحنه سیاسی بریتانیا مورد توجه قرار دهند. اشاره آقای فاراژ به سه حزب محافظه کار، کارگر و لیبرال دموکرات است.

یوکیپ در سال ۱۹۹۳ به منظور مخالفت با گرایش به تبدیل اتحادیه اروپا به نوعی نظام فدرالی و کاهش اختیارات دولت‌های عضو تاسیس شد و برنامه اصلی آن مخالفت با ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپاست. این حزب برای تاثیرگذاری بر سیاست‌‌های اتحادیه اروپا، تلاش اولیه خود را بر رقابت در انتخابات پارلمان اروپا متمرکز کرد و از سال ۲۰۰۴ نمایندگانی در پارلمان اروپا داشته است.

حق نشر عکس PA
Image caption پیروزی یوکیپ احتمالا بر برنامه انتخاباتی حزب محافظه کار اثر خواهد گذاشت

حزب یوکیپ در انتخابات شوراهای محلی نیز به موفقیت‌هایی دست یافته و در انتخابات شوراهای محلی در سال ۲۰۱۳، از لحاظ تعداد آرا در رده سوم پس از حزب کارگر و محافظه کار قرار گرفت و حزب لیبرال دموکرات را به رده چهارم تنزل داد.

رهبری این حزب در چند سال اخیر، موضوع ورود شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا به بریتانیا برای کار و سکونت را به عنوان شعاری جهت جلب توجه افکار عمومی به کار گرفته است. نگرانی از کاهش فرصت‌های شغلی شهروندان بریتانیایی در نتیجه ورود کارگر ارزانقیمت اروپای شرقی و ناخرسندی رای‌دهندگان از احزاب اصلی احتمالا از دلایل روی آوردن به یوکیپ بوده است.

با وجود ابراز شادمانی این حزب ار پیروزی اخیر، ناظران بریتانیایی معتقدندکه در انتخابات پارلمانی سراسری که سال آینده برگزار خواهد شد، بعید است که یوکیپ بتواند تعداد قابل توجهی از ششصد و پنجاه کرسی مجلس عوام را به دست آورد.

در عین حال، موفقیت‌های اخیر یوکیپ می تواند باعث شود تا حزب محافظه کار، که جناح راست آن نظر خوبی نسبت به اتحادیه اروپا ندارد، در برنامه انتخاباتی خود این موضوع را مورد توجه قرار دهد و شاید مساله انجام یک همه‌پرسی دیگر بر سر ادامه عضویت در اتحادیه را نیز مطرح کند.