حملات نیروهای داعش برای محاصره نیروهای کرد کوبانی ادامه دارد

حق نشر عکس AP
Image caption حملات نیروهای گروه دولت اسلامی برای کنترل شهر کوبانی ادامه دارد

یک مقام ارشد کرد در شهر مرزی کوبانی به بی بی سی گفته است که حملات پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش ) برای کنترل منطقه‌ هم مرز با ترکیه با شکست مواجه شده است.

به گفته خبرنگاران این منطقه مرزی از جمله مسیرهای عبور تجهیزات بشمار می رود.

این مقام ارشد کرد همچنین گفته که پیکارجویان برای محاصره کامل شهرکوبانی حملات همه جانبه‌ای را به این شهر انجام داده‌اند و تاکنون با استفاده از خودروهای بمبگذاری شده، به پیشرفت‌هایی در نواحی شرقی این شهر دست یافته‌اند.

عصمت شیخ حسن، یکی از مقامات ارشد نیروهای کرد که درحال دفاع از شهر کوبانی هستند به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: "ما خواستار بازگشایی راهی برای تخلیه غیرنظامیان ازاین شهر هستیم، اگر پیکارجویان گروه دولت اسلامی مرکز شهرکوبانی را در اختیار بگیرند، قتل عام صورت خواهد گرفت."

این مقام ارشد کرد افزود: "حملات هوایی درجریان است، اما این حملات موثر نیستند. ۲۶ روز است که مقاومت می کنیم. ما از جامعه جهانی و سازمان ملل می خواهیم تا از ما حمایت کنند."

در همین حال گزارش‌ها از ادامه حملات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه پیکارجویان داعش حکایت دارد، اما نیروهای پیشمرگ کرد می گویند که نیازی فوری به تجهیزات سنگین و تسلیحات دارند.

آمریکا هم گفته است که حملات هوایی به تنهایی احتمالا نمی تواند مانع از سقوط شهر کوبانی شود.

به گفته کوئنتین سومرویل خبرنگار بی بی سی در منطقه مرزی سوریه- ترکیه، نیروهای پیشمرگ کرد توانسته‌اند نیروهای گروه دولت اسلامی را از داخل کوبانی به عقب برانند.

حق نشر عکس Getty
Image caption از زمان شروع درگیری ها در کوبانی بیش از ۲۰۰هزار نفر از این شهر گریخته‌اند

اما خبرنگار بی بی سی در عین حال می افزاید پیکارجویان داعش با تجهیز مجدد توانایی آغاز حملات بیشتری را به دست آورده‌اند.

روز گذشته استفان دمیستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه در مورد کشتار ساکنان شهر کوبانی در صورتی که این شهر به دست نیروهای داعش بیفتد، هشدار داد.

گفته می‌شود چند صد نفر غیرنظامی دیگر همچنان در کوبانی هستند.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیا است از انجام دو حمله هوایی دیگر، امروز( شنبه ۱۹ مهر) خبر داده است. به گفته این گروه، پیکارجویان داعش پس از ۹۰ دقیقه درگیری های سنگین مجبور به عقب نشینی شدند.

از زمان شروع درگیری ها در کوبانی در اواسط ماه گذشته میلادی حدود ۵۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ هزار نفر مجبور شدند تا از نواحی مرزی وارد خاک ترکیه شوند.

مطالب مرتبط