در درگیری‌ها بر سر کوبانی 'بیش از ۵۰۰ نفر کشته شده‌اند'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که در یک ماه گذشته و از زمان آغاز حمله‌های گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به شهر کوبانی در سوریه ۵۵۳ نفر کشته شده‌اند.

این گروه فعال در زمینه حقوق بشر گفته است که ۲۹۸ نفر از کشته‌شدگان در این بازه زمانی، از نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی بوده‌اند.

کوبانی در شمال سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه قرار دارد و نیروهای گروه دولت اسلامی در ادامه پیشروی خود در خاک سوریه، در تلاش بوده‌اند تا کنترل آن را در دست بگیرند.

نیروهایی که اغلب از شبه‌نظامیان کرد هستند، در مقابل این پیشروی مقاومت می‌کنند، ولی گزارش شده است که به جز یک معبر باریک، شهر کوبانی عملا تحت محاصره نیروهای گروه دولت اسلامی قرار دارد.

ائتلاف تحت رهبری آمریکا در هفته‌های گذشته و در حمایت از پیکارجویان کرد، به حمله‌هایی هوایی دست زده است، از جمله براساس گزارش‌ها، از روز گذشته تاکنون این ائتلاف بیش از شش حمله هوایی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی داشته است.

گفته شده است که با حمایت هوایی آمریکا، نیروهای کرد توانسته‌اند مانع پیشروی طرف مقابل شوند.

یک مقام ارشد کردها در کوبانی به بی‌بی‌سی گفت که تلاش نیروهای گروه دولت اسلامی برای در اختیار گرفتن کنترل معبر مرزی کوبانی با ترکیه شکست خورده است.

خبرنگاران در منطقه می‌گویند که این معبر، مسیری حیاتی برای تامین تدارکات مورد نیاز در شهر و نیز خروج افراد از کوبانی به شمار می‌رود.

خبرنگارانی که در محدوده مرزی ترکیه و سوریه حضور دارند، می‌گویند که در طول روز شنبه، یازدهم اکتبر، صدای تیراندازی و درگیری دو طرف در کوبانی شنیده می‌شد.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در منطقه می‌گوید که مه و گردوغبار آسمان منطقه را فرا گرفته است که باعث می‌شود حمله‌های هوایی (علیه گروه دولت اسلامی) دشوارتر، ولی نه غیرممکن شود.

نیروهایی که در حال مقابله با پیشروی گروه دولت اسلامی در داخل شهر کوبانی هستند، می‌گویند که نیازی فوری به مهمات بیشتر و تسلیحات سنگین دارند.

سازمان ملل متحد گفته است که صدها نفر در داخل شهر کوبانی گرفتار شده‌اند و هشدار داده است که اگر شهر به دست نیروهای گروه دولت اسلامی بیفتد، ممکن است "کشتار" رخ دهد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روز شنبه، یازدهم اکتبر- در ناحیه مرزی ترکیه ستون دود در آسمان کوبانی دیده می‌شود
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سنگ قبر یک پیکارجوی کرد که به تازگی در حوالی شهر مرزی سوروچ ترکیه دفن شده است
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای نظامی ترکیه در محدوده مرزی با سوریه مستقر شده‌اند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روز جمعه، دهم اکتبر- یک جنگنده در حال ترک عرشه ناو هواپیمابر جورج اچ‌دبلیو بوش
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ده‌ها هزار پناهجوی سوری به ترکیه گریخته‌اند
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در چندین شهر اروپایی از جمله در دوسلدورف آلمان، در حمایت از کردهای کوبانی تظاهرات برگزار شد
حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تصویر عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ‌ک‌ک، پشت سر یکی از تظاهرکنندگان دوسلدورف دیده می‌شود

مطالب مرتبط