سه انفجار در بغداد ۳۸ کشته بر جای گذاشت

حق نشر عکس AP
Image caption روز شنبه تدابیر امنیتی در شهر بغداد تشدید شد

انفجار سه خودروی بمب‌گذاری شده در مناطق شیعه نشین بغداد، دست کم ۳۸ کشته و چندین زخمی برجای گذاشته است.

هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است. همزمان امروز (شنبه یازدهم اکتبر) دست کم ۱۴ عراقی دیگر هم در درگیری‌های دیگر مناطق این کشور کشته شده‌اند.

به گفته مقام‌ها در جریان یکی از انفجارهای امروز، یک خودوری بمب گذاری شده به همراه راننده آن در عملیاتی انتحاری به یک پست بازرسی در منطقه کاظمیه، واقع در شمال بغداد، حمله کرد که در جریان آن ۱۱ نفر کشته شدند.

دو انفجار دیگر در منطقه شولا، واقع در شمالغرب بغداد، روی داده است.

درگیری‌ها میان نیروهای دولتی، کردها، شبه نظامیان شیعه وگروه‌های پیکارجوی سنی که در راس آنها دولت اسلامی (داعش) قرار دارد، طی ماههای اخیر به اختلافات میان شیعه و سنی در عراق دامن زده است.

امروز عراق همچنین صحنه وقایع دیگری بود:

  • در بغداد، شبه نظامیان شیعه، آمبولانسی که چهار نظامی عراقی را در خود جای داده بود، به گمان این که پیکارجویان داعش در آن هستند، به گلوله بستند و چهار سرباز زخمی را کشتند.
  • در ناحیه مشهدا، در حوالی بغداد، یک بمب گذار انتحاری خود را در بازاری محلی منفجر کرد و هفت نفر را کشت.
  • هواپیماهای نیروهای ائتلاف ضد داعش امروز علاوه بر ادامه بمباران مواضع این گروه، در منطقه بیجی، برای نیروهای نظامی دولت عراق بسته‌های کمک ریختند.

شبه نظامیان گروه موسوم به دولت اسلامی در ماه‌های گذشته بخش‌های مهمی از سوریه و شمال عراق را تصرف کرده و در آنجا اعلام تشکیل یک خلافت اسلامی کرده‌اند.

مطالب مرتبط