ادامه تظاهرات علیه 'خشونت پلیس' در فرگوسن آمریکا

حق نشر عکس EPA
Image caption معترضان می‌گویند برای چهار روز به خیابان‌های سنت لوئیس در فرگوسن خواهند آمد

در فرگوسن آمریکا، معترضان برای روز دوم به خیابان‌ها آمدند تا خشم خود از 'خشونت‌های پلیس' که به ادعای آنها "ریشه‌های نژداپرستانه" دارد را نشان دهند.

روز شنبه (یازدهم اکتبر) بیش از ۱۰۰۰ نفر از ساکنان محله سنت‌لوئیس در حاشیه شهر فرگوسن، برای دومین روز متوالی تظاهرات کردند.

این اعتراض‌های از پیش برنامه‌ریزی شده، قرار است چهار روز ادامه یابد و معترضان نام آنها را "اکتبر فرگوسن" گذاشته‌اند.

نخستین بار، در ماه اوت گذشته کشته شدن یک نوجوان ۱۸ ساله به نام مایکل براون توسط یک مامور پلیس سفید‌پوست، اوضاع در فرگوسن را متشنج کرد و برای چندین روز این شهر را به "حالت جنگی" در آورد.

این اعتراض‌ها تازه با کشته شدن یک نوجوان سیاه‌پوست دیگر در روز چهارشنبه گذشته (هشتم اکتبر) شدت گرفته است.

واندریت دی. مایرس، نوجوان سیاهپوست روز چهارشنبه در حالی توسط پلیس فرگوسن مورد هدف قرار گرفته که والدین او می گویند واندریت مسلح نبوده اما پلیس مدعی است این نوجوان اسلحه گرم به همراه داشته و به سوی مامور پلیس شلیک کرده است.

همزمان پلیس فرگوسن ۸ نفر را در جریان تظاهرات‌های جدید دستگیر کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، تظاهرات امروز (شنبه) ابتدا به صورت صلح‌آمیز در مرکز منطقه سنت لوئیس آغاز شد. جمعیت تظاهرات امروز بیشتر از روز جمعه برآورد شده است.

توری راسل، یکی از ترتیب دهندگان تظاهرات امروز به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته: "این (اعتراضات) تا زمانی که تغییری در پلیس و (رفتار آن) نوجوانان سیاهپوست حاصل شود، ادامه خواهد داشت."

تظاهرات‌کنندگان برابر صف پلیس ضد شورش، مقابل دفتر دادستان رابرت مک‌کولاچ تجمع کردند و با شعارهای خود از آقای مک‌کولاچ خواستند دارن‌ ویلسون، افسر پلیسی که مایکل براون را کشت، متهم به قتل کند.

برگزارکنندگان این اعتراضات جدید می‌گویند با ادامه تظاهرات‌ها در روزهای پایان هفته (شنبه و یکشنبه) می‌خواهند در سطح ملی اعتراض علیه خشونت پلیس را مطرح کنند.

آنها همچنین می‌گویند علاوه بر تجمع‌ها قرار است کنسرت‌های خیابانی و یک روز "نافرمانی مدنی" در فرگوسن به اجرا در آورند.

مطالب مرتبط