وعده کمک ۵.۴ میلیارد دلاری برای بازسازی غزه

حق نشر عکس Reuters
Image caption حملات اخیر اسرائیل به غزه ویرانه‌های زیادی به جا گذاشت

اهداکنندگان بین المللی قول اعطای ۵.۴ میلیارد دلار کمک برای بازسازی غزه را در کنفرانسی در قاهره داده اند.

این مجموع کمک های اعطایی که بورگه برند وزیر خارجه نروژ آن را اعلام کرد از ۴ میلیاردی که مقام های فلسطینی خواستار آن بودند فراتر می رود.

قطر با یک میلیارد دلار کمک در صدر فهرست اهداکنندگان قرار می گیرد.

حداقل ۱۰۰ هزار نفر از اهالی غزه در مناقشه ۵۰ روزه اسرائیل و حماس خانه هایشان را از دست دادند و بخش اعظم تاسیسات زیربنایی این منطقه هم آسیب دید.

پیشتر محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و عبدالفتاح سیسی رئیس جمهور مصر از اسرائیل خواستند به یک ابتکار عمل دراز مدت صلح متعهد بماند.

آنها از اسرائیل خواستند سرزمین های اشغال شده در جنگ ۱۹۶۷ را برگرداند و یک راه حل منصفانه برای پناهندگان فلسطینی در قبال شناسایی کامل اسرائیل را بپذیرد.

آن مناقشه هفت هفته ای روز ۲۶ اوت با یک توافق آتش بس پایان یافت. به گفته سازمان ملل متحد این جنگ باعث مرگ بیش از ۲۱۰۰ فلسطینی شد که بیشتر آنها غیرنظامیان بودند. ۶۷ سرباز اسرائیلی و شش غیرنظامی اسرائیلی هم در جریان آن کشته شدند.

'پیشرفت عمده'

آقای برند در کنفرانسی خبری گفت که نیمی از ۵.۴ میلیارد دلار اعطا شده صرف بازسازی غزه خواهد شد و باقی کمک ها براساس نیاز روزمره فلسطینی ها توزیع خواهد شد.

او گفت: "این یک پیشرفت عمده و نشانه مهمی از همبستگی با مردم فلسطینی به طور کلی و نه فقط با مردمی است که در غزه به سختی رنج می کشند."

نمایندگان ده ها کشور در کنفرانس قاهره شرکت کردند.

در نشست یکشنبه دولت قطر وعده داد که یک میلیارد دلار برای بازسازی ویرانه‌های غزه اهدا کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم اعلام کرد که دولت آمریکا ۲۲۰ میلیون دلار به بازسازی غزه کمک خواهد کرد.

امارات متحده عربی و ترکیه هرکدام قول کمکی ۲۰۰ میلیون دلاری را دادند و دولت بریتانیا هم وعده کمکی ۳۲ میلیون دلاری.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که کمک اعضای این اتحادیه به ۵۶۸ میلیون دلار می رسد.

دور خشونت

پیشتر جان کری گفت که با نزدیک شدن زمستان هزاران فلسطینی بیجا شده به کمک فوری نیاز دارند.

او گفت:‌ "مردم غزه شدیدا به کمک ما نیاز دارند، نه فردا، نه هفته آینه، بلکه همین حالا."

او افزود که هرچیزی به غیر از تعهد به صلحی پایدار فایده ای جدی نخواهد داشت. آقای کری از اسرائیل و فلسطینی‌ها خواست که تعهد خود را به مذاکرات صلح خاورمیانه حفظ کنند.

اسرائیل به این کنفرانس دعوت نشده بود اما وزیر خارجه اسرائیل پیشتر گفت که هرگونه تلاش برای بازسازی غزه نیازمند همراهی اسرائیل است.

با این حال او اضافه کرد که کشورش در مورد بازسازی تاسیسات زیربینایی شهری و عادی سازی زندگی غیرنظامیان دیدی مثبت خواهد داشت.

مصالح ساختمانی باید با مجوز اسرائیل وارد غزه شود.

به گفته خبرنگاران بی بی سی بازسازی برای اسرائیل موضوعی حساس است چون حماس قبلا از سیمان برای ساختن تونل به داخل اسرائیل استفاده کرده است.

اسرائیل بیشتر مرزهای غزه را کنترل می کند و مصر مرز جنوبی غزه را تحت کنترل دارد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در نشست قاهره گفت که چرخه ساخته شدن و دوباره ویران شدن غزه در سال‌های اخیر باید متوقف شود.

کنترل نوار غزه، به عنوان بخشی از سرزمین‌های فلسطینی در دست جنبش حماس است و این منطقه پیش از این هم در جریان حملات اسرائیل علیه حماس آسیب های زیادی دیده بود.

مطالب مرتبط