پنج سئوال که اکثر آمریکایی‌ها پاسخ آن را نمی‌دانند

حق نشر عکس BBC World Service

در یک نظرسنجی که اخیرا در آمریکا انجام شده با طرح سئوالاتی در مورد اخبار و حوادث سیاسی مهم میزان اطلاع افکار عمومی آن کشور از این مسایل سنجیده شد.

این بررسی که توسط موسسه نظرسنجی پیو و در میان هزار فرد بالغ انجام شد، اطلاعات و درک آنها از وقایع خبری را بررسی کرده است و نشان داد که اکثریت آنها پاسخ برخی از سئوالات را که به اخبار روز مربوط می شود نمی دانند.

در این نظرسنجی در مجموع ۱۲ سئوال پرسیده شده و در مورد برخی از سئوالات کمتر از ۵۰ درصد و در مورد بعضی فقط کمتر از ۳۰ درصد از پاسخ دهندگان جواب درست را می دانستند.

هر چند صرفا براساس نتایج این نظر سنجی نمی توان میزان اطلاعات عمومی مردم آمریکا را با کشورهای دیگر مقایسه کرد اما نتایج این بررسی به خوبی نشان می دهد که انتشار اطلاعات خبری تا چه حد ناموزون و درک افکار عمومی از این اطلاعات تا چه حد می تواند ضعیف و یا نادرست باشد.

به عنوان مثال نتایج این بررسی نشان داد که ۷۳ درصد از پاسخ دهندگان حداقل دستمزد تعیین شده توسط دولت فدرال آمریکا را که ۷ دلار و ۲۵ سنت است می دانستند.

اما درست در نقطه مقابل، به گفته کارول دوئرتی مسئول پژوهش های سیاسی در موسسه نظرسنجی پیو "مواردی که به اطلاعات دقیق تر از مسایل و اخبار خارجی مربوط می شود، به عنوان مثال موضوع شیعه و سنی، در رسانه های عمومی آمریکا پوشش کافی پیدا نمی کنند."

نتایج این بررسی نشان می دهد که اکثر پاسخ دهندگان جواب درست این پنج سئوال را نمی دانستند.

سئوال: در کدامیک از کشورهای مسلمان درصد جمعیت شیعیان بسیار بیشتر از سنی ها است؟

نام چندین کشور به پاسخ دهندگان گفته شد تا از میان آنها جواب درست را پیدا کنند و فقط ۲۹ درصد از آنها به درستی گفتند که این کشور ایران است.

سئوال: دولت آمریکا در حال حاضر در چه عرصه‌ای بیش از همه پول هزینه می کند؟

فقط ۲۰ درصد از پاسخ دهندگان تشخیص دادند که پاسخ درست به این سوال خدمات اجتماعی است.

سئوال: رییس بانک مرکزی آمریکا در حال حاضر کیست؟

رقمی کمتر از ۲۵ در صد از پاسخ دهندگان به درستی جواب دادند که جانت یلن در این مقام است.

سئوال: نخست وزیر فعلی اسرائیل کیست؟

از مجموع نام‌هایی که به پاسخ دهندگان داده شد فقط ۳۸ درصد به درستی بنیامین نتانیاهو را انتخاب کردند. ۱۱ درصد آریل شارون را، حدود ۷ درصد حسنی مبارک و یک درصد هم دیوید کامرون را انتخاب کردند. پر شمارترین گروه از پاسخ دهندگان که حدود ۴۳ درصد بودند، گفتند که جواب سئوال را نمی دانند.

سئوال: کدامیک از این کشورهای آفریقایی محل شیوع گسترده بیماری ابولا بوده است؟

از میان کشورهایی که ذکر شده بود ۴۶ درصد به درستی لیبریا را انتخاب کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption لیبریا محل شیوع ابولا بوده

اما گذشته از این موارد، اکثریت پاسخ دهندگان به برخی از سئوالات مربوط به اخبار خارجی جواب درست دادند. به عنوان مثال حدود ۶۷ درصد می دانستند یکی از کشورهایی که هم اکنون گروه دولت اسلامی در آن قدرت دارد، سوریه است.

کارول دوئرتی مسئول پژوهش های سیاسی در موسسه نظرسنجی پیو می گوید:"هر چند این سئوال بسیار دشواری نیست ولی می توان دید که خطرات ناشی از قدرت گیری گروه دولت اسلامی تا چه حد به افکار عمومی آمریکا منتقل شده است."

و یا حدود ۶۰ درصد از پاسخ دهندگان می دانستند که از میان چهار گزینه اسکاندیناوی، چکسلواکی، یوگسلاوی و اوکراین، اوکراین زمانی جز اتحاد شوروی بوده است. پاسخ درست اکثریت به این سئوال نیز به احتمال فراوان محصول پوشش خبری گسترده از بحران اخیر در اوکراین است و یا شاید باقیمانده میراث دوران جنگ سرد باشد، دورانی که حوادث و اطلاعات مربوط به بلوک شرق بیش از هر مورد دیگری توسط رسانه های آمریکایی پوشش داده می شد.

و شاید اگر این نظر سنجی بعد از انتشار خبر ابتلای یک شهروند تگزاسی به بیماری ابولا انجام می شد تعداد بیشتری از پاسخ دهندگان می دانستند که دلیل ابتلای او سفر به لیبریا بوده و بنابراین درصد بیشتری از آنها به سئوال مربوط به محل شیوع این بیماری پاسخ درست می دادند.

اما بگذارید میزان اطلاعات مردم آمریکا را با مردم بریتانیا در مورد رییس بانک مرکزی هر یک از این دو کشور مقایسه کنیم. در نظرسنجی که در آمریکا صورت گرفت کمتر از ۲۵ درصد از پاسخ دهندگان می دانستند که رییس بانک مرکزی آن کشور چه کسی است. نظرسنجی های رسمی که در تابستان امسال در بریتانیا انجام شد نشان داد که ۳۶ درصد از پاسخ دهندگان ایان دانکن اسمیت وزیر کار، بازنشستگی و خدمات اجتماعی دولت این کشور را می شناسند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

فقط ۲۸ درصد جرمی هانت وزیر بهداشت را می شناختند و حدود یک سوم از پاسخ دهندگان اسم وزیر دارایی بریتانیا که مقام بسیار مهمی دارد را نمی دانستند.

در عین حال دادن پاسخ درست و یا غلط به هر یک از این نوع سئوالات تا حد زیادی می تواند تحت تاثیر عوامل جمعیت شناسی باشد.

به عنوان مثال در بررسی های اخیر که در آمریکا صورت گرفت افراد دارای تحصیلات عالی به طور متوسط به ۶.۸ سئوال جواب صحیح دادند. افرادی که حدی از تحصیلات عالی داشتند ۵.۳ و کسانی که فقط دیپلم داشتند و به ۳.۷ از سئوالات جواب درست دادند.

به طور کلی افراد مسن تر به نسبت جوانترها اطلاعات عمومی بیشتری دارند. اما در مورد میزان حداقل دستمزد در آمریکا، جوانان به مراتب پاسخ درست تری داده و ۸۲ درصد از آنها جواب را می دانستند. احتمالا دلیل آن این است که مسایلی مثل حداقل دستمزد در زندگی روزمره آنها نقش بسیار مهمتری دارد.

اما درست در نقطه مقابل این فقط ۱۹ درصد از افراد زیر سن ۳۰ سال به درستی تشخیص دادند که نخست وزیر فعلی اسرائیل بنیامین نتانیاهو است در صورتیکه در میان افراد بالای ۶۵ سال حدود ۴۸ درصد به این سئوال پاسخ درست دادند.

مسئولان این پژوهش می گویند معمولا پاسخ دادن به سئوالاتی که مستلزم شناخت یک فرد و یک نام مشخص است دشوارترند.

اما به گفته دان کاسینو پروفسور علوم سیاسی در دانشگاههای آمریکا در مورد اطلاعات خبری مربوط به افراد مردم این کشور در مقایسه با استانداردهای بین المللی نسبتا خوب است. او می افزاید که اطلاعات مردم آمریکا در مورد نام افراد مهم که در خبرها مطرح می شود به نسبتا استانداردهای بین المللی نسبتا خوب است. شاید به این دلیل که رسانه های آمریکایی به جای تمرکز روی روند و جزییات رویدادها بیشتر به افراد و شخصیت های می پردازند.

به گفته پروفسور کاسیو به طور کلی شهروندان کشورهایی نظیر آلمان و سوئیس در زمینه اخبار خارجی به نسبت مردم سایر کشورها اطلاعات بیشتری دارند. او می افزاید:"در کشورهای اروپایی معمولا پوشش رسانه ها از اخبار خارجی بسیار بیشتر است. اما در آمریکا خیلی راحت تر می توان اخبار مربوط به سیاست خارجی را نادیده گرفت."

مطالب مرتبط