نوبل اقتصاد به تیرول فرانسوی رسید

حق نشر عکس BBC World Service

ژان تیرول، اقتصاددان فرانسوی، برنده جایزه نوبل اقتصاد امسال شده است.

آکادمی نوبل اعلام کرده است که این جایزه را به دلیل فعالیتهای آقای تیرول در نظارتهای (دولتی) بر بازار آزاد به وی اهدا می‌کند.

مقامات آکادمی نوبل سوئد گفته‌اند که تلاشها و فعالیتهای آقای تیرول باعث شده است که ناظران دولتی، ابزارهای جدیدی برای نظارت بر بازار در دست داشته باشند.

آقای تیرول ۶۱ ساله است و حدود شش سال از میانگین سنی برندگان پیشین نوبل اقتصاد جوانتر است.

پیشتر این آکادمی جوایز برخی دیگر از بخشها را اعلام کرد.

ملاله یوسف زی، دختر پاکستانی که برای حق تحصیل دختران فعالیت می‌کرد به طور مشترک با کایلاش ساتیارتی، فعال هندی حقوق کودکان، برنده جایزه نوبل صلح شد.

جایزه نوبل ۲۰۱۴ در رشته شیمی به سه محقق به خاطر بهبود قدرت وضوح میکروسکوپ های چشمی تعلق گرفته است. اریک بتزیگ، استفان هل و ویلیام مورنر از فلوروسانس برای گسترش محدوده ای که میکروسکوپ های نوری با آن می بینند استفاده کردند.

این آکادمی همچنین پاتریک مودیانو، نویسنده فرانسوی را برنده امسال جایزه ادبی نوبل اعلام کرد.

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۴ بابت اختراع ال‌ای‌دی آبی به سه پژوهشگر ژاپنی اهدا شد و جان اُکیف، می‌بریت موزر و ادوارد موزر به دلیل کشف سلول‌های مغزی که سیستم موقعیت بابی مغز را تشکیل می‌دهند، به عنوان برندگان جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی سال ۲۰۱۴ معرفی شدند.

پایه گذار این جایزه آلفرد نوبل (۱۸۳۳ – ۱۸۹۶) مخترع دینامیت است. این دانشمند سوئدی که از پیامدهای خطرناک اختراع خود در رنج بود، برای جبران خطرات آن، وصیت کرد که هر سال از دارایی او مبلغی به عنوان جایزه به چند رشته اهدا شود.

برندگان جوایز معمولا از ششم اکتبر به تناوب و در رشته‌های گوناگون اعلام می‌شوند و همگی در دهم دسامبر، روز درگذشت آلفرد نوبل، در استکهلم توسط کارل شانزدهم پادشاه سوئد به برندگان اعطا می‌شوند.

جایزه صلح نوبل، تنها جایزه‌ایست که به دلایل تاریخی، نه در استکهلم بلکه در اسلو، پایتخت نروژ اعطا می‌شود.

مطالب مرتبط