۱۲ نفر در چین به اعدام محکوم شدند

حق نشر عکس d

دادگاهی در استان سین کیانگ در چین ۱۲ نفر را در رابطه با حمله‌ ای که در ماه ژوئن موجب کشته شدن ۱۰۰ نفر شد به اعدام محکوم کرد.

در میان کشته شدگان که تعدادی از آنها غیر نظامی بودند بیش از ۵۰ مرد مسلح به چاقو بودند که در حمله به مقر پلیس و دفاتر دولتی دست داشتند.

چین در طی سال گذشته شاهد حملات متعددی بوده است و جدایی طلبان اویغور را عامل این حملات می‌داند.

دولت چین برای مقابله با حملاتی که آن را "تروریستی" توصیف می کند عملیاتی را برنامه ریزی کرده که شامل بازداشت تعداد زیادی از اویغورها و صدور حکم اعدام برای آنها می شود.

بر اساس گزارش تیانشان نیوز، وبسایت متعلق به دولت محلی، ۱۲ نفر در رابطه با حمله ای که بیش از دو ماه پیش رخ داد به مرگ محکوم شده اند.

در همین رابطه ۱۵ نفر دیگر به اعدام تعلیقی، ۹ نفر به حبس ابد و ۲۰ نفر دیگر نیز بین چهار تا بیست سال به حبس در زندان محکوم شدند.

در ادامه گزارش تیانشان نیوز آمده است که این افراد "به برنامه‌ریزی، رهبری و یا شرکت در جنایات تروریستی، قتل، ساخت غیر مجاز مواد منفجره، آتشسوزی، آدم ربایی و به خطر انداختن امنیت عمومی محکوم شده اند."

تیانشان نیوز نوشته است که یکی از آنها علاوه بر دست داشتن در "حمله تروریستی" به وسط خیابان دوید و " راننده ها را با چاقو مصدوم و سه نفر از آنها را کشته است."

به گفته مقامات به طور کلی ۹۶ نفر در اثر این حمله خشونت بار کشته شدند. آنها شامل ۳۷ غیر نظامی و ۵۹ فرد مسلح بودند که با آتش نیروی امنیتی کشته شدند.

فعالان سیاسی اویغور با روایت دولت از اتفاقات اخیر مخالفند و می‌گویند خشونت هنگامی درگرفت که اویغورها برای اعتراض به بازداشت ها دست به تظاهرات زده بودند.

آنها همچنین دولت مرکزی چین را مسئول نارضایی در میان جمعیت بومی دانسته و گفته‌اند که فشار و تبعیض علیه مسلمانان عامل تشنج در منطقه است.

منطقه خودگردان سین‌کیانگ در شمال غرب چین واقع شده که گاه از آن با عنوان "ترکستان چین" هم نام برده می‌شود.

بخش عمده‌ای از جمعیت این منطقه را مسلمانان ایغور تشکیل می‌دهند که در میان آنان، حرکت‌های جدایی‌طلبانه نیز وجود دارد.

برخی گروه‌های محلی، مانند نهضت اسلامی شرق ترکستان، خواستار جدایی این سرزمین از چین و اتحاد یا ارتباط نزدیکتر با کشورهای مسلمان است در حالیکه برخی دیگر، مانند سازمان آزادیبخش ترکستان شرقی از نزدیکی بیشتر با ملل ترک حمایت می‌کند.

در سال‌های اخیر، شهر ارومچی و سایر مناطق سین‌کیانگ شاهد حرکات اعتراضی علیه دولت چین بوده‌اند که گاه به خشونت کشیده شده است.

دولت چین گروه‌های جدایی‌طلب ایغوری را عامل برخی عملیات خشونت آمیز در نقاط مختلف این کشور معرفی کرده است.