درگیری تظاهرکنندگان با پلیس در هنگ‌کنگ

حق نشر عکس BBC CHINESE

گزارش‌ها از هنگ‌کنگ حاکی از وقوع درگیری بین هواداران دموکراسی و پلیس و افرادی است که صورت خود را با ماسک پوشانده بوده بودند.

این درگیری در مرکز تجاری هنگ‌کنگ و پس از آن اتفاق افتاد که پلیس تلاش کرد نرده‌های آهنی را که تظاهرکنندگان در طی هفته‌های اخیر به دور این محوطه کشیده بودند، حرکت دهد.

سپس افرادی که صورت خود را با ماسک‌های جراحی پوشانده بودند نیز با ادامه تلاش برای حرکت دادن نرده ها با تظاهرکنندگان درگیر شدند.

گفته شده است که پلیس قصد داشته تا این دو گروه را از هم جدا کند.

پلیس همچنین اعلام کرد که برداشتن نرده‌ها به منظور کمک به کاهش ترافیک انجام می‌شود.

تظاهرکنندگان شامل گروه های دانشجویی و جنبش اشغال مرکز خواهان استعفای رئیس دولت محلی هستند و می‌خواهند که چین در تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ۲۰۱۷ دخیل نباشد.

اما چین همچنان خواهان تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی هنگ‌کنگ است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گروهی که ماسک جراحی به صورت داشتند با تظاهرکنندگان درگیر شدند

شاهدان عینی می‌گویند که بعضی از افراد چادرهای تظاهرکنندگان را روی زمین می کشیدند.

روز گذشته، یکشنبه ۱۲ اکتبر، لئونگ تسان یینگ، رئیس دولت محلی گفت که احتمال آنکه چین نظرش را در مورد انتخابات عوض کند "تقریبا صفر" است.

آقای لئونگ در یک گفتگوی تلویزیونی در چین گفت که تظاهرات از "کنترل خارج" شده است و توسل به زور به منظور ایجاد آرامی یکی از گزینه هاست.

چری یون، یکی از تظاهرکنندگان به خبرگزاری فرانس پرس گفت: " پلیس می‌خواهد دوباره ما را گول بزند. من از اینجا تکان نمی‌خورم و آماده ام تا بازداشت شوم."

چند ساعت بعد تعداد زیادی از مردم که مخالف تظاهرات هستند به منطقه تجاری آمدند و با شعار " جاده ها را باز کنید" حمایت خود را از پلیس اعلام کردند.

معترضان خواهان برگزاری انتخابات هنگ‌کنگ بدون مداخله چین هستند، ولی رئیس دولت محلی هنگ‌کنگ از آنها خواسته است تا طرح پیشنهادی دولت چین برای انتخابات سال ۲۰۱۷ میلادی را بپذیرند.

دولت چین ماه میلادی گذشته اعلام کرد که اجازه می‌دهد مردم هنگ‌کنگ در سال ۲۰۱۷ میلادی رهبر بعدی خود را انتخاب کنند، ولی نامزدهای چنین انتخاباتی تنها از بین کسانی خواهند بود که یک کمیته مشخص، صلاحیت آنها را تایید کرده است.