ترکیه 'اجازه نمی‌دهد' آمریکا از خاکش به داعش حمله کند

حق نشر عکس AFP
Image caption اجازه استفاده از پایگاه نظامی اینجرلیک یکی از مهمترین مفاد این توافقنامه است

منابع نزدیک به احمد داوداغلو، نخست وزیر ترکیه می‌گویند که توافق جدیدی میان ترکیه و آمریکا بر سر استفاده از پایگاه‌های نظامی این کشور توسط نیروهای آمریکایی صورت نگرفته است.

مارک لوون، خبرنگار بی‌بی‌سی در آنکارا، به نقل از منابعی در دفتر نخست‌وزیری ترکیه می‌گوید که این کشور اجازه نخواهد داد که آمریکا از پایگاه هوایی اینجرلیک و هیچ پایگاه نظامی دیگری در ترکیه برای حمله به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) استفاده کند.

این در حالی است که شب گذشته سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی گفته بود که ترکیه موافقت کرده است که نیروهای آمریکایی به منظور فعالیت نظامی در سوریه و عراق از پایگاه‌های نظامی در جنوب ترکیه از جمله پایگاه هوایی اینجرلیک در نزدیکی شهر آدانا استفاده کند.

او گفت طبق توافق جدیدی با توافق ترکیه آمریکا از این پس می‌تواند از پایگاه‌ها و خاک این کشور به منظور "آموزش نیروهای معتدل مخالف دولت سوریه" استفاده کند.

به گفته خانم رایس ترکیه و آمریکا از این توافقنامه استقبال کرده اند.

مذاکره میان مقام‌های ترکیه و آمریکایی بر سر نقش ترکیه در ائتلاف علیه داعش همچنان ادامه دارد.

حملات هوایی آمریکا به مواضع داعش در سوریه از هفته پیش آغاز شده که گزارش شده این حملات از پیشروی شبه نظامیان داعش به شهرهای سوریه کاسته است.

ترکیه مرزی طولانی با عراق و سوریه دارد که محل حضور نظامی داعش است، اما تاکنون با هرگونه حمله زمینی به مواضع داعش در این دو کشور مخالفت کرده است.

ترکیه با آنکه نیروهای خود را در مرز با سوریه مستقر کرده است، اما هنوز مخالف حضور نظامی نیروهایش در سوریه برای مقابل با گروه دولت اسلامی است.

ترکیه همچنان با پیوستن شهروندان کرد این کشور به کردهای شمال سوریه برای مبارزه با پیکارجویان داعش مخالفت می‌کند.

اختلافات ترکیه با اقلیت کرد این کشور و سابقه درگیری نظامی طولانی با حزب کارگران کردستان یکی از دلایل این موضع ترکیه دانسته می‌شود و گفته می‌شود به همین دلیل ترکیه نمی‌خواهد کردهای این کشور مسلح شوند.

در چند هفته گذشته حمله نیروهای دولت اسلامی به شهر عمدتا کردنشین کوبانی در شمال سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه، با مقاومت مبارزان کرد روبه‌رو شده است. بخش‌هایی از این شهر به تصرف گروه دولت اسلامی در آمد.

درگیری خونین میان دو طرف تاکنون بیش از ۵۰۰ کشته بر جای گذاشته است. از آغاز نبرد کوبانی بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مرز گذشته و در ترکیه پناه گرفته اند.

اعتراض به سیاست دولت ترکیه در قبال کوبانی، که به برخورد معترضان با پلیس و گروه‌های اسلام‌گرا و ملی‌گرا انجامیده، چندین کشته بر جای گذاشته است.