هشدار نسبت به 'ناتوان شدن دولت ها در مناطق ابولا زده'

حق نشر عکس
Image caption دعای پزشکان در لیبریا پیش از شروع کار

سازمان بهداشت جهانی می گوید که اپیدمی ابولا "بقای" جوامع را تهدید می کند و می تواند به ناتوان شدن کامل دولت ها در رسیدگی به نیازهای اولیه جامعه منجر شود.

مارگارت چان مدیر این سازمان گفت شیوع ابولا که باعث مرگ حدود ۴۰۰۰ نفر در غرب آفریقا شده به "بحرانی برای صلح و امنیت بین المللی" تبدیل شده است.

او همچنین نسبت به "هزینه های وحشتزگی که سریع تر از ویروس شیوع پیدا می کند" هشدار داد.

در همین حال مددیاران پزشکی عمدتا درخواست اعتصاب در لیبریا، کشوری که در کانون مرگبارترین شیوع ابولا تا به امروز است، را نادیده گرفته اند.

از پرستاران و مددیاران پزشکی خواسته شده بود برای گرفتن دستمزد اضافی به خاطر کار در شرایط خطرناک اعتصاب کنند. با این حال به گفته خبرنگاران بی بی سی در مونروویا، پایتخت، بیشتر آنها روز دوشنبه طبق معمول سر کار حاضر شدند.

یک مقام اتحادیه مددکاران پزشکی گفت که دولت آنها را وادار به کار کرده است اما دولت گفت که فقط از آنها خواسته معقول باشند.

خانم چان در سخنانی که به نمایندگی از او در یک کنفرانس در فیلیپین قرائت شد گفت که ابولا یک خطر تاریخی است.

او گفت:‌ "من هرگز شاهد یک حادثه بهداشتی نبوده ام که بقای جوامع و دولت هایی که از قبل دچار فقر شدید هستند را تهدید کند" و افزود:‌ "هرگز یک بیماری عفونی ندیده ام که تا این اندازه باعث خطر بالقوه ناتوانی کامل دولت ها شود."

او نسبت به تاثیر اقتصادی "گسترش شایعات و وحشتزدگی با سرعتی بیش از ویروس" هشدار داد و تخمین بانک جهانی را ذکر کرد که می گوید ۹۰ درصد هزینه شیوع "ناشی از تلاش های غیرمنطقی عموم برای پرهیز از عفونت است."

او همچنین از شرکت های داروسازی به خاطر عدم تمرکز بر ابولا و "عدم سرمایه گذاری در محصولات برای بازارهایی که نمی توانند پولش را بپردازند" انتقاد کرد.

Your contact details
Disclaimer

مطالب مرتبط