'قتل سنی ها به دست شیعیان در حملات تلافی جویانه'

حق نشر عکس EPA

عفو بین الملل در گزارشی می گوید که در ماه های اخیر پیکارجویان شیعه در عراق ده ها غیرنظامی سنی را ربوده و کشته اند.

این گزارش می گوید که قتل ها ظاهرا به تلافی حملات گروه دولت اسلامی (داعش) انجام شده است.

عفو بین الملل گفت که این شبه نظامیان مورد حمایت دولت عراق بوده اند و توسط آن مسلح شده اند و مصونیت دارند.

حیدر عبادی که ماه گذشته به نخست وزیری رسید به "افراط" توسط نیروهای امنیتی در گذشته اذعان کرده و گفته است که دولت او باید در خدمت همه عراقی ها باشد.

او هنوز مستقیما در مورد ادعای نقل شده در گزارش عفو بین الملل اظهار نظر نکرده است.

آقای عبادی همچنین در آنچه تصور می شود اشاره ای به سنی ها باشد اذعان کرده که دولتش باید به "دادخواهی های مشروع" مردم عراق رسیدگی کند.

در همین حال مقاله ای در مجله آنلاین داعش ادعا می کند که خانواده های ایزدی برای برده داری فروخته شده اند.

ایزدی ها در نواحی شمال غربی عراق زندگی می کنند که ماه اوت تحت اشغال داعش در آمد.

این مقاله می گوید که مردم "براساس قوانین شریعت" میان جنگجویان داعش تقسیم شده اند و برده داری را مسیر رسیدن به اسلام توصیف می کند.

گروه دیده بان حقوق بشر اخیرا گزارش داد که داعش منظما زنان و دختران اسیر شده را از خانواده هایشان جدا می کند و به ازدواج اجباری جنگجویان گروه در می آورد.

حملات فرقه ای

عفو بین الملل براساس مصاحبه هایی که در ماه های اوت و سپتامبر در عراق انجام شد جزییات آنچه می گوید حملات فرقه ای توسط شبه نظامیان در شهرهای بغداد، سامره و کرکوک است منتشر کرد.

این گروه می گوید که ده ها جسد شناسایی نشده کشف شده و بسیاری از آنها هنوز دستبند داشتند و جای گلوله روی سرشان دیده می شد که حاکی از اعدام بود. بسیاری دیگر که ناپدید شده اند همچنان مفقود هستند.

عفو بین الملل می گوید که در شهر عمده سنی نشین سامره در شمال بغداد جزییات ربوده شدن بیش از ۱۷۰ مرد سنی از ماه ژوئن تاکنون را به دست آورده است.

بیش از ۳۰ نفر آنها در یک روز واحد - ششم ژوئن - از خانه یا اطراف خانه هایشان ربوده و به ضرب گلوله کشته شدند و اجسادشان آن اطراف رها شد.

عفو بین الملل می گوید که به نظر می رسد این کشتار به تلافی ورود موقتی جنگجویان داعش به شهر در روز پنجم ژوئن انجام شده باشد.

'انتقام کورکورانه'

عفو بین الملل می گوید که شبه نظامیان - از جمله اعضای عصائب اهل حق، تیپ بدر، سپاه مهدی و کتائب حزب الله - از ماه ژوئن که ارتش عراق با پیشروی های داعش دچار پریشانی شد قدرت بیشتری گرفته اند.

خبرنگاران می گویند که نبرد علیه داعش از آن زمان تاکنون عمدتا توسط این شبه نظامیان انجام شده که قادر به اجیر کردن هزاران داوطلب بوده اند.

عفو بین الملل می نویسد هم اکنون "ده ها هزار" شبه نظامی هست که "روپوش نظامی می پوشند اما در خارج از چارچوب های حقوقی و بدون نظارت رسمی عمل می کنند."

این گزارش از یک مقام ناشناس عراقی نقل قول می کند که می گوید این شبه نظامیان "اغلب... سنی ها را می ربایند چون قربانیان به راحتی می توانند برچسب تروریست بخورند و هیچ کس کاری درباره اش نخواهد کرد."

یک مقام نام برده نشده دیگر گفت که "بعضی مردان سنی به خاطر محل زندگی خود تروریست یا حامی تروریست ها فرض می شوند. بقیه هم در انتقام جویی های کورکورانه کشته شده اند."

او گفت:‌ "متاسفانه داریم به وضعیتی برمی گردیم که هفت یا هشت سال قبل در آن بودیم، وقتی این رفتارها خیلی متداول بود."

عفو بین الملل گفت که شبه نظامیان همچنین برای گرفتن خون بها تلاش کرده اند و گاهی حتی پس از گرفتن پول گروگان ها را کشته اند.

این گروه می گوید که شبه نظامیان از یک "فضای بی قانونی" بهره می برند اما دولت عراق که آنها را مسلح کرده مسئول اعمال آنهاست.

دوناتلا روورا مشاور ارشد این گروه گفت که دولت عراق "با حمایت هایش به جنایات شبه نظامیان مجوز داده و باعث دامن زدن به یک چرخه خطرناک خشونت فرقه ای شده است."

او گفت:‌ "دولت تازه عراق... باید همین حالا برای مهار شبه نظامیان و برپایی حاکمیت قانون اقدام کند."

مطالب مرتبط