هلموت کهل در باره آنگلا مرکل چه گفت

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هریبرت شوان، روزنامه نگار و نویسنده کتاب، مجبور شد نوار تمام مصاحبه ها را برگرداند ولی قبل از این کار متن تمام مصاحبه ها را نوشت

زیگموند یک شهروند آلمانی در حال تعمیر موتور قایقش در کناره رودخانه شپری می‌گوید هلموت کهل باعث شد ما همه این چیزها را داشته باشیم. او به قایق های تفریحی گردشگران، ادارات و موسسات تجاری و ساختمان سازی در حاشیه رودخانه اشاره می کند و می افزاید:" او شرق و غرب آلمان را متحد کرد."

هلموت کهل که "پدر اتحاد آلمان" لقب گرفته و تحت رهبری او آلمان به واحد پول اروپا یورو، پیوست هنوز هم در این کشور نام پرقدرتی است.

کتابی با عنوان "میراث: پروتکل‌های کهل" که براساس مصاحبه های قدیمی تهیه و اخیرا منتشر شده است، از نظرات بی پرده هلموت کهل در مورد سیاستمداران هم دوره خود تصویری جالب توجه و در عین حال نه کاملا مثبت ارائه می دهد.

هلموت کهل اکنون ۸۴ ساله و بسیار نحیف و بیمار است. پس از سکته چند سال پیش اکنون به زحمت می تواند صحبت کند و گفته می شود که تماما به همسر دومش مایکه وابسته است. خانم مایکه ریشتر هرگونه ملاقات و تماس با رهبر سابق آلمان را به شدت محدود کرده است.

اما با این وجود نظرات و سخنان آقای کهل به فضای مباحث عمومی منتقل می شوند.

متون محرمانه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption هلموت کهل و همسر دومش مایکله ریشتر. آقای کهل چند سال پیش سکته کرد

به عنوان مثال هلموت کهل در بخشی از اظهارنظرهای خود در مورد سیاستمداران دیگر گفته است آنگلا مرکل که زمانی از مریدان و شاگردان اصلی او بود "نمی توانست درست با کارد و چنگال غذا بخورد."

هلموت کهل نهایت کوشش خود را کرد که تا از انتشار این کتاب جلوگیری کند.

نویسنده کتاب، روزنامه نگاری به نام هریبرت شوان، در سال ۲۰۰۱ بیش از ۶۳۰ ساعت مصاحبه با هلموت کهل را ضبط کرد. او قرار شد خاطرات هلموت کهل را بنویسد اما پس از انتشار سومین جلد از این مجموعه رابطه آن دو تیره شد و بنابراین جلد چهارم و آخر این مجموعه بدون توافق هلموت کهل منتشر شده است.

طبق حکم مراجع قضایی نویسنده مجبور شد نوار تمام مصاحبه ها را به آقای کهل بازگرداند ولی قبل از این کار متن تمام مصاحبه ها را از روی نوار پیاده کرد و نوشت.

متن این مصاحبه های طولانی گاه شبیه داستانهای پرماجرا و جنجالی است که روزنامه آلمانی عامه پسند بیلد چاپ می کند.

البته خاطرات هلموت کهل قاعدتا باید پر از هیجان و ماجرا باشند چون او نه تنها طولانی ترین دوره صدارت اعظم آلمان را دارد بلکه در دوران سقوط اردوگاه کمونیسم یکی از رهبران مهم غرب تلقی می شد.

آقای کهل معتقد بود که برخلاف تصور عموم درآن زمان، این تحول بزرگ و تاریخی هیچ ربطی به قدرت مردم نداشت. او در بخشی از مصاحبه های خود می گوید:"گورباچف با نگاهی به بیلان کار و عملکرد اتحاد شوروی متوجه شد که همه چیز از دست رفته و آن رژیم نمی تواند به بقا خود ادامه دهد."

اما این مصاحبه ها یک راز مهم را برملا نمی کنند.

حیثیت آقای کهل به خاطر یک رسوایی بزرگ مربوط به نحوه تامین منابع مالی حزبش در دهه نود میلادی به شدت لطمه خورد. حزب دموکرات مسیحی آلمان در دوران رهبری او با استفاده از یک حساب بانکی مخفی کمک های مالی غیرقانونی دریافت می کرد.

او حتی تا امروز هم حاضر نشده اسم اهدا کنندگان این کمک های مالی غیرقانونی را برملا کند.

یکی از جالبترین بخش های کتاب این است که نشان می دهد هلموت کهل یک شخصیت پرتناقض است. از نمونه های متفاوتی که در کتاب ذکر می شود می توان دید که این سیاستمدار تا چه حد در جمع آوری کمکهای مالی غیرقانونی برای خرجش مهارت داشت.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آنگلا مرکل در دوران صدراعظمی هلموت کهل و در سال ۱۹۹۱ وارد دولت آلمان شد. عکسی که این دو را در کنار یکدیگر نشان می دهد مربوط به سال ۲۰۱۲ است

در یک مورد شرکت خودروسازی دایملر بنز چکی به مبلغ ۵۰ هزار مارک برای او می فرستد. آقای کهل چک را برگردانده و در پاسخ می گوید مسلما شرکت شما از نظر مالی دچار مشکل است. به فاصله کوتاهی شرکت دایملر بنز چک دیگری به مبلغ ۱۰۰ هزار مارک می فرستد.

ولی در عین حال او مردی بود که در آن زمان رسانه های آلمانی به خاطر هیکلش به او لقب گلابی داده بودند. او می خواست که همه به چشم یک سیاستمدار بین المللی مهم به او نگاه کنند ولی در عین حال همیشه نگران بود که نکند تصور رایج از او یک فرد شهرستانی و عامی باشد.

هرچند این کتاب برخلاف تمایل هلموت کهل منتشر شده ولی بار دیگر او را به مرکزتوجه غیبت های سیاسی آورده است.

از زیگموند پرسیدم آیا این کتاب را می خوانی؟ در پاسخ گفت :"البته که می خوانم. ولی بعد از اینکه تعمیر موتور قایق تمام شد."

مطالب مرتبط