انتقاد اسرائیل از رای مجلس بریتانیا به شناسایی کشور فلسطین

فلسطین و اسرائیل
Image caption سفیر بریتانیا در اسرائیل رای مجلس عوام را بازتابی از تغییرات ایجاد شده در افکار عمومی بریتانیا و جهان بعد از حمله چند ماه پیش اسرائیل به غزه دانسته است

همزمان با استقبال مسئولان فلسطینی از رای مجلس بریتانیا به شناسایی کشور فلسطین، مقام های اسرائیلی این تصمیم را مورد انتقاد قرار دادند.

آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل امروز سه شنبه ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) گفت که تصمیم مجلس بریتانیا روند صلح با فلسطینی ها را به خطر می اندازد و "پیامی غلط "را به آنها می فرستد.

همزمان، نبیل ابورودینه، سخنگوی محمود عباس رئیس دولت فلسطینی، رای مجلس بریتانیا را "قدمی در مسیر صحیح" دانست.

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا دیشب با ۲۷۴ رای موافق در مقابل ۱۲ رای مخالف، به شناسایی "کشور فلسطین" رای دادند.

البته بسیاری از نمایندگان مجلس ۶۵۰ نفره بریتانیا نیز، در رای گیری شرکت نکرده یا در جلسه مجلس عوام غایب بودند.

متیو گولد، سفیر بریتانیا در اسرائیل، در مصاحبه ای با یک رادیوی اسرائیلی، رای مجلس عوام را "بااهمیت" و بازتابی از تغییرات ایجاد شده در افکار عمومی بریتانیا و جهان بعد از حمله چند ماه پیش اسرائیل به غزه دانسته است.

وی افزوده که اقدامات اخیر اسرائیل در گسترش شهرک سازی در بیت المقدس شرقی نیز، بر افکار عمومی جهان تاثیر زیادی گذاشته است.

رای گیری "غیرالزام آور"

رای گیری مجلس عوام بریتانیا به لحاظ نمادین اهمیت زیادی دارد، چون اکثریت نمایندگان شرکت کننده در رای گیری از هر سه حزب اصلی بریتانیا، از جمله حزب محافظه کار، از شناسایی کشور فلسطین حمایت کرده‌اند.

با وجود این، تصمیم اخیر نمایندگان برای دولت بریتانیا الزام آور نیست و این دولت می تواند طبق صلاحدید خود، در مورد شناسایی یا عدم شناسایی فلسطین به عنوان یک کشور مستقل تصمیم بگیرد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز، پیشتر گفته بود که رای گیری مجلس بریتانیا، بر سیاست رسمی دولت این کشور تاثیر نخواهد گذاشت.

پیش از رای‌گیری نمایندگان مجلس بریتانیا، صدها نفر از شخصیت های چپ گرای اسرائیلی، از جمله اعضای سابق مجلس این کشور، از بریتانیا خواسته بودند که همچون سوئد، کشور فلسطین را به رسمیت بشناسند.

این شخصیت های منتقد سیاست های دولت بنیامین نتانیاهو، در نامه ای سرگشاده تاکید کرده بودند که امنیت دراز مدت اسرائیل را در گرو وجود یک کشور مستقل فلسطینی می دانند.

هفته پیش، استفان لاف ون، نخست وزیر جدید سوئد نیز، اعلام کرد که کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت و به عنوان اولین کشور قدیمی عضو اتحادیه اروپا شناخته شد که چنین تصمیمی می گیرد.

تصمیم دولت سوئد در شناسایی کشور فلسطین، با انتقاد دولت های اسرائیل و آمریکا مواجه شد.

بیشتر ۲۸ عضو اتحادیه اروپا از شناسایی فلسطین خودداری کرده اند و کشورهایی که فلسطین را به رسمیت می شناسند - مانند مجارستان، لهستان و اسلواکی - پیش از پیوستن به اتحادیه اروپا چنین کرده اند.

تاکنون، بیش از ۱۳۰ کشور جهان فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته اند.

مطالب مرتبط